Na Tchaj-wanu zatkli bývalého prezidenta kvůli podezření z korupce

Bývalý tchajwanský prezident a nejznámější stoupenec nezávislosti ostrova na Číně byl zatčen. Představitel Demokratické pokrokové strany Čen Šuej-pien, který stál v čele Tchaj-wanu v letech 2000 až 2008, je podezřelý z korupce. Členové jeho rodiny byli vyšetřováni už v minulosti, po vítězství nacionalistů v tchajwanských prezidentských volbách letos na jaře se policisté zaměřili i na samotného exprezidenta. Ten to ale považuje za politicky motivovaný útok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zadržený tchajwanský exprezident Čen Šuej-pien | Foto: ČTK

"Toto je politická perzekuce! Ať žije tchajwanská demokracie a nezávislost Tchaj-wanu," zvolal Čen Šuej-pien poté, co byl v poutech odváděn z prokuratury.

Podle vyšetřovatelů se spolu s rodinnými příslušníky podílel na zpronevěře v přepočtu asi devíti milionů korun ze zvláštních prezidentských fondů a na praní špinavých peněz. Na účty v Japonsku, ve Švýcarsku, USA a na Kajmanských ostrovech měl také poslat téměř 600 milionů korun.

Poprvé se toto podezření objevilo v roce 2006, tehdy byl ale chráněn imunitou. Vyšetřování proti němu bylo zahájeno letos v květnu krátce poté, co po osmi letech opustil funkci hlavy státu. Rodina i tchajwanská opozice ale považují jeho zadržení za pomstu současné vládní reprezentace, která usiluje o sblížení s Čínou.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme