Na texaské základně Fort Hood se loučí s oběťmi tragického útoku

Na vojenskou základnu Fort Hood v Texasu se sjíždějí smuteční hosté. Pozůstalí, přátelé i prezident Barack Obama se účastní mše za 13 obětí, které minulý čtvrtek zastřelil major Nidal Malik Hasan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká vojenská základna Fort Hood | Foto: AFP

Údajný pachatel tragického útoku, armádní psychiatr major Nidal Malik Hasan, zastřelil minulý čtvrtek 12 vojáků a jednoho civilistu. Kolegové z armády i rodinní příslušníci obětí si stále kladou otázku: "Jak se to vůbec mohlo stát?"

Znepokojení budí informace, že americké zpravodajské služby věděly o kontaktech Hasana na radikálního muslimského duchovního. Považovaly je ale za součást jeho profesionálního studia.

Lidé, kteří s Nidalem Malikem Hasanem spolupracovali, však mluví o několika signálech, které nasvědčovaly, že s ním nebylo všechno v pořádku.

Hasan je Palestinec narozený ve Spojených státech. Podle bývalých kolegů v minulosti mluvil o tom, že je nesprávné chtít po muslimech, aby bojovali v Iráku a Afghánistánu. Sám měl být přitom do Afghánistánu nasazený a dával najevo, že s tím nesouhlasí.

Vysvětlení a vyšetření v Kongresu žádají i někteří významní zákonodárci.

Vít Pohanka, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme