Na Tignouse, jednu z obětí střelby v Charlie Hebdo, vzpomínají i kolegové z Marianne

Přesně před rokem, 7. ledna, zaútočili v Paříži dva radikálové na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Celkem zahynulo dvanáct lidí, většinou redaktorů. Byl mezi nimi i Tignous, jehož karikatury byly u čtenářů časopisu zvlášť oblíbené. Kreslíř spolupracoval úzce také s časopisem Marianne. Vzpomínka na Tignouse vyvolává u jeho bývalých kolegů stále silné emoce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Bruselu se sešli, aby uctili památku zavražděných novinářů z francouzské redakce satirického časopisu Charlie Hebdo

Lidé v Bruselu se sešli, aby uctili památku zavražděných novinářů z francouzské redakce satirického časopisu Charlie Hebdo | Foto: CC BY-SA 2.0, Valentina Calà

Martine Gozlanová, šéfredaktorka časopisu a autorka několika knih o islámu, při vzpomínce na Tignouse okamžitě ožije. Vypráví mi o tom, jaký to byl dobrosrdečný a milý člověk a výborný ilustrátor.

Je stále v kontaktu s jeho přítelkyní Chloe, která zrovna nedávno vydala knížku Tignousových kreseb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Tignousovi mluvil s jeho kolegy z Marianne redaktor ČRo Jan Šmíd

Když s ní mluvím, je mi hned jasné, jak citlivá je vzpomínka na bývalého kolegu pro všechny jeho spolupracovníky.

Tignous, vlastním jménem Bernard Verlhac, miloval práci v Charlie Hebdo, ale stejně tak i tu v prestižním politickém týdeníku Marianne.

Pascal Gros, který s ním spolupracoval, říká, že ve Francii byla vždy tendence kreslenými vtipy trochu provokovat. Když je vymýšleli, tak se prý všichni chechtali.

Často dělali obrázky a vtipy hodně cynické, věděli, že se některé speciálně jistým skupinám nebudou líbit, ale nikdy je nenapadlo, že by mohli být v ohrožení života.

Na nástěnkách kolem sebe vidím kresby Tignouse. V časopise se objevovaly během celého roku a kolegové mě ujišťují, že je časopis bude tisknout i nadále.

Anne Dastakianová si pamatuje naprosto přesně, co se stalo před rokem. Tignous byl u nich o den dříve, protože měli uzávěrku.

Pak se začaly objevovat informace o tom, že se střílelo v redakci Charlie Hebdo a potom přiběhla jedna kolegyně s tím, že tam musel být i Tignous, protože v tu dobu měli redakční poradu.

Novinářka pak jen těžce hledá slova, zvlášť když mluví o tom, jak potkala o chvíli později kolegu Thierryho, který jí řekl, že to Tignous nepřežil.

Anne Dastakianová nikdy nezapomene na to, když se poprvé po atentátu setkala s přítelkyní Tignouse a jeho dvěma malými dětmi. Pětiletý chlapec se jí prý zeptal, jestli už ví, že mu zabili tátu.

Charlie Hebdo | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme