Na tragédii u Polomky se mohl podílet i velmi špatný stav silnice

Slovenští policisté dnes poprvé vyslechli řidiče autobusu, do kterého vrazil v plné rychlosti vlak. Ve výslechu budou pokračovat v pondělí. Včerejší tragédii v Polomce pod Nízkými Tatrami zaplatilo životem 12 lidí a dalších šest je ve vážném stavu. Slovenská média v souvislosti s nehodou upozorňují na velmi špatný stav neoznačeného železničního přejezdu, přes který projíždějí každý den stovky vozidel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srážka vlaku a autobusu

Srážka vlaku a autobusu | Zdroj: ČTK

Asfalt na přejezdu je léta rozbitý a hlubokými výmoly mezi kolejemi všechna vozidla projíždějí krokem. Autobusům to trvá podle deníku Sme až sedm sekund a za stejnou dobu dojede k přejezdu vlak, který se v plné rychlosti vyřítí ze zatáčky.

Těsně po nehodě pomáhal raněným i Rasťo Chvála. Ten také mluvil s řidičem autobusu. "Charakterizoval tu situaci tak, že na přejezdu zpomalil, skoro až zastavil, přeřaďoval, protože nechtěl, aby mu autobus vjel do jámy. V tom se vyřítil vlak, už nestačil rychle zařadit a došlo k tomu, k čemu došlo," potvrdil.

Na stejném místě zemřela při podobné srážce před časem i posádka osobního vozu. Ministr vnitra označil za viníka sobotní tragédie řidiče autobusu, který přežil srážku se zraněními. Ministerstvo dopravy mezitím oznámilo, že do třech měsíců označí přejezd světelnou signalizací.

Místo tragédie u Polomky je stále poseté střepinami, u výstražného kříže na přejezdu se vrší květiny a hoří tam desítky svíček. Život v obci se nezastavil, ale zesmutněl. V tamním kostele se dnes konala pietní vzpomínka na 12 obětí tragédie. Při mši se lidé modlili také za uzdravení zraněných, kterých bylo 20. Některé z nich už lékaři propustili, ostatní jsou ve stabilizovaném stavu.

Slovenská vláda na dnešek vyhlásila státní smutek. Vlajky jsou spuštěné na půl žerdi, televize a rozhlas kvůli tragédii neodvysílaly některé programy, divadla zrušila komedie a zábavní podniky zůstaly zavřené. Státní smutek zažívají Slováci už podruhé za poslední půl rok. Naposledy to bylo loni v září poté, co v Chorvatsku havaroval autobus s rekreanty z Košic. O život na místě a později v nemocnicích přišlo 16 lidí.

O nehodě u Polomky si přečtěte také:
Na Slovensku drží státní smutek za oběti včerejší tragédie na železnici
Srážku vlaku s autobusem na Slovensku nepřežilo 12 lidí

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana, Marta Vybošteková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme