Na trhu se objeví nelegální vejce, Česko se chce jejich dovozu bránit

Po Novém roce se i na českém trhu mohou objevit nelegální vejce. Nebudou co do kvality o nic horší než ostatní, ale způsob jejich výroby nebude odpovídat předpisům Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní velikonoční vejce 2010

Výherní velikonoční vejce 2010 | Foto: Monika Puchingerová

Směrnice o lepších životních podmínkách nosnic totiž požaduje zajištění prostornějších klecí nebo lepší podestýlky v drůbežářských chovech. Členské země EU měly sedm let a některé dokonce deset let na to, aby se směrnici do konce letošního roku přizpůsobily.

V některých zemích ale zdaleka ne všechny farmy do zlepšení podmínek chovů slepic investovaly. Pro poctivé výrobce tak mohou představovat nekalou konkurenci, protože jsou jejich náklady nižší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé země EU nebudou ani v příštím roce plnit pravidla pro chov slepic, informuje zpravodaj ČRo Pavel Novák

Některé země začaly reagovat až pod hrozbou omezení vývozu vajec a dalších následků. Dosud zcela neplní unijní směrnici více než deset států a jsou mezi nimi i velké země jako Francie, Španělsko, Rumunsko nebo Polsko.

Polsko, které v druhé polovině letošního roku Unii předsedá, tak nedávalo ostatním právě nejlepší příklad. Ministr zemědělství Marek Sawicki vysvětloval zpoždění tím, že zatímco v Česku jsou po nucené kolektivizaci stále velké zemědělské podniky, v Polsku se zachovaly rodinné farmy a jejich přeměna postupuje pomaleji.

Jenže takové změny opravdu postupují slepičími krůčky. Sedm let je na výměnu klecí dostatečně dlouhá doba. Ministr české spotřebitele ujistil, že více než 70 procent vajec v Polsku se už vyrábí podle nových unijních požadavků a do konce července příštího roku už to budou všechna vejce.

Česko chytá přísnější kontroly

Česko chce ale chránit poctivé farmáře, kteří se zařídili podle unijních norem a investovali do zlepšení životních podmínek slepic. V konkurenci s vajíčky těch, kteří neprovedením změn ušetřili, by mohli prodělávat.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla budou české orgány kontrolovat, jestli se do Česka od sousedů nedovážejí vejce z chovů, které neplní unijní standardy.

„Já bych rád, aby orgány typu celní správa, veterináři, potravinářská inspekce a podobně v rámci svých kompetencí kontrolovali, co se kontrolovat má a případně hlídaly, aby nedocházelo k pokřivení trhu s vejci,“ uvedl Bendl.

Stejný metr ale bude platit i pro české výrobce. Vejce z chovů, které ani po sedmi letech neplní unijní směrnici, nemají skončit na talíři.

„Vejce by se měla používat pouze pro průmyslovou výrobu a nesmějí se vyvážet ven. Zjednodušeně řečeno a trošku s nadsázkou: do stavby Karlova mostu by vejce použita být mohla, ale nemohou a nesmí být používána v potravinách,“ upřesnil ministr Bendl.

Polské předsednictví Unie prostřednictvím svého ministra zemědělství Sawického ale varovalo, že kvůli vymáhání unijních předpisů mohou být v novém roce vejce v Evropě nejméně o 30 procent dražší.

Pavel Novák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme