Na Twitteru vtipkovala o atentátu na fašistického premiéra. Dostala rok vězení
Za oslavu terorismu odsoudili ve Španělsku 21letou Cassandru Verovou, která v sérii tweetů zesměšňovala atentát na pravou ruku diktátora Franca. Někdejšího premiéra Luise Carrera Blanca zabila v roce 1973 bomba, kterou na něj nastražila ETA. „Kissinger dal Carreru Blancovi kus měsíce, ETA mu tam zaplatila výlet,“ napsala Verová například. Verdikt soudu kritizovala i samotná vnučka zavražděného.
Cassandra Verová v letech 2013 až 2016 uveřejnila celkem 13 tweetů věnovaných bombovému útoku na Francova důvěrníka.
„Film: Tři metry nad nebem. Produkce: ETA films. Režie: Argala (baskický separatistický předák a spoluautor atentátu, pozn. red.). Protagonista: Carrero Blanco. Žánr: Vesmírná kariéra,“ napsala v jednom v nich. „Návrat do budoucnosti Carrera Blanca a jeho auta?“ hlásal podle El Mundo další tweet.
Diktátor Franco rozděluje Španěly i 36 let po své smrti
Číst článek
Generál Luis Carrero Blanco patřil ke klíčovým figurám autoritativního režimu Francisca Franca. Diktátorova důvěra ho v červnu 1973 vynesla až na druhý nejvyšší post v zemi, ale premiérského křesla si dlouho neužíval. Dvacátého prosince téhož roku ho zabil bombový útok, za nímž stáli baskičtí separatisté z ETA.
Síla výbuchu nejenže usmrtila generála i s řidičem a policejním doprovodem, ale navíc v zemi vyhloubila osmimetrový kráter a kusy premiérova auta vymrštila na střechu kostela a přilehlé domy.
Výsměch obětem terorismu? Absurdní, tvrdí odsouzená
Španělský trestní soud tuto středu rozhodl, že Cassandra Verová svými tweety oslavovala terorismus. Zároveň uvedl, že její slova byla „pohrdáním, znectěním, zostuzením, výsměchem a urážkou“ obětem teroristických útoků a jejich příbuzným.
Obžalovanou za to odsoudil k trestu jednoho roku odnětí svobody. Vzhledem k nenásilnému charakteru trestného činu je nepravděpodobné, že Verová do vězení půjde a trest si odpyká jinak.
Ona sama se netají tím, že rozsudek pokládá za „naprosto absurdní a hloupý“. U soudu zdůraznila, že šlo o humor, a rozhodně popřela, že by chtěla ubližovat obětem terorismu. Zamítla také, že by pro Carrera Blanca měla „slabost“. „Publikovala jsem tisíce tweetů a jen 13 je o něm,“ hájila se. Proti středečnímu verdiktu se hodlá odvolat k nejvyššímu soudu.
Kauza ve Španělsku vzbudila debatu o svobodě slova a mnoho lidí jí vyjadřuje podporu – včetně agilních politiků, kteří se s ní fotí v soudní síni. Na Twitteru se šíří solidární hashtag #YoSoyCassandra (#JsemCassandra) a rozhodnutí soudu se nelíbí dokonce ani vnučce zavražděného. „Mám strach ze společnosti, kde svoboda slova, jakkoli politováníhodná může být, může vést k trestu vězení,“ uvedla Luciía Carrero Blancová ve vyjádření pro El País.