Na ukončení války v Sýrii jsme připraveni spolupracovat s Íránem i Ruskem, uvedl Obama

Washington je připravený spolupracovat s Ruskem a Íránem ve snaze ukončit více než čtyřletou občanskou válku v Sýrii. V newyorském sídle OSN to během projevu k státníkům z celého světa prohlásil americký prezident Barack Obama.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama vystoupil na půdě OSN

Americký prezident Barack Obama vystoupil na půdě OSN | Zdroj: ČTK

Obama uvedl, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat na vyřešení syrského konfliktu se všemi zeměmi, tedy i s Ruskem a s Íránem. Upozornil ale, že po tak obrovském krveprolití neexistuje možnost k návratu k předválečnému uspořádání, kdy by moc dál držel v rukou syrský prezident Bašár Asad. Americký prezident ho označil za tyrana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidenti Obama a Putin představili v OSN své vize řešení konfliktu v Sýrii. Vystoupení sledovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Svoji vizi řešení konfliktů představil také ruský prezident Vladimir Putin. Během vystoupení kritizoval západní země. I když konkrétně nejmenoval, bylo zřejmé, že má na mysli Spojené státy.

Putinovi vadí, že koalice nejedná s prezidentem Bašárem Asadem. Navrhl vytvořit širokou koalici proti terorismu, do které by se zapojily i muslimské státy. Nespolupracovat se syrskou vládou v boji proti ozbrojencům z Islámského státu je podle ruského prezidenta obrovskou chybou.

Rusko prezidenta Asada dlouhodobě podporuje. V posledních týdnech mu poslalo další dodávky zbraní i vojenské výbavy, včetně tanků a stíhaček.

Setkání Obamy s Putinem je pro východ Ukrajiny klíčové. Lidé ho budou pozorně sledovat

Číst článek

Pozornost celého světa se nyní soustředí hlavně na následnou schůzku obou prezidentů. Obama se s Putinem setkal naposledy před více než dvěma lety.

Podle Bílého domu souhlasil Obama se schůzkou, protože chce dešifrovat motivy ruského prezidenta. Chce prý přesvědčit Putina, aby Rusko do konce roku stáhlo své vojáky z východu Ukrajiny.

Írán chce zavádět demokracii do Sýrie a Jemenu a bojovat proti teroristům

Číst článek

Ruská strana to odmítá. Zaměřit se chce hlavně na řešení konfliktu v Sýrii.

O možnostech zmírnění konfliktu v Sýrii diskutoval včera ministr zahraničí USA John Kerry s ruským kolegou Sergejem Lavrovem.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme