Na Ukrajině demonstrovalo deset tisíc lidí proti prezidentovi

Na deset tisíc lidí demonstrovalo v ukrajinském Kyjevě proti svému prezidentovi Leonidu Kučmovi. Protestní průvod organizovaný ukrajinskou opozicí vyvrcholil útokem na sídlo prezidenta, během kterého policie rozprášila demonstranty slzným plynem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V prudkých potyčkách bylo zraněno několik demonstrantů, z toho jeden vážně. Protesty proti Kučmovi probíhají v zemi od konce loňského roku. Odpůrci ho obviňují ze zmizení předního opozičního novináře Heorhije Gongadzeho a požadují jeho odstoupení. Prezident svou účast na skandálu odmítá a tvrdí, že krizi vyvolaly síly usilující v zahraničí o destabilizaci Ukrajiny. Znepokojení nad situací v zemi vyjádřily Spojené státy a Evropská unie.

Nejzávažnější událostí dosud největšího střetu Ukrajinců požadujících rezignaci prezidenta Leonida Kučmy byla bitka několikatisícového davu demonstrantů, kteří se pokoušeli proniknout k prezidentskému sídlu v Kyjevě, s policií. Proti útoky kameny, železnými tyčemi i lahvemi se zápalnou směsí se policie bránila také slzným plynem a nakonec demonstranty rozehnala. Počet zraněných zatím není znám. Demonstranti utrpěli především zranění hlavy a zad od obušků policistů se štíty a v přilbách. Dav skandoval Kučma ven! a Fašisti, fašisti! Už ráno bylo pendreky zmláceno na dvě stě lidí u pomníku Tarase Ševčenka, když se opozice pokusila zabránit prezidentu Kučmovi v položení kytic u památníku ukrajinského básníka. Po dopoledním shromáždění prošlo na pět tisíc demonstrantů několikrát kyjevským centrem a dnešní akce tak jen potvrdily, kyjevským centrem, že politická krize na Ukrajině nekončí.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme