Na Ukrajině končí sčítání hlasů po volbách, vede Janukovyč

Krátce před sečtením všech hlasů měl Viktor Janukovyč o dvě procenta víc než stávající premiérka Julija Tymošenková. Vůdce opozice už se dokonce prohlásil za nového prezidenta Ukrajiny. Národ pozdravil rusky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Janukovyč | Foto: Strana regionů

Rozdíl mezi oběma kandidáty je ale minimální. Současná premiérka proto svou porážku neuznala. Řekla, že bude bojovat o každý hlas a nejspíš zpochybní výsledky u soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinské volby sleduje v Kyjevě komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák

Janukovyč se už pasoval do prezidentské role. "Lidi si přáli změnu a podle mě jsme udělali první krok ke sjednocení země," řekl pravděpodobný vítěz voleb.

Politická mapa Ukrajiny ale jasně potvrzuje pravý opak. Zatímco západ a střed země podpořil Julii Tymošenkovou, východní regiony ovládl Janukovyč.

Pravděpodobný vítěz voleb už premiérce vzkázal, aby se chystala na odchod z kabinetu. Janukovyč totiž oznámil, že hodlá spolupracovat s jiným šéfem vlády.

Objevily se informace, že Tymošenková údajně shromažďuje ve Lvově autobusy, kterými chce svézt do Kyjeva své příznivce. Tam už slaví asi 20 tisíc lidí vítězství Viktora Janukovyče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška navštívil východo-ukrajinské město Jenakyjev, kde Viktor Janukovyč vyrůstal. Našel i Janukovyčovy bývalé spolužáky a kolegy z práce.

Igor Maňour, Petr Vavrouška, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme