Na Ukrajině platí příměří. Narušují ho boje u Debalceva

Na Ukrajině po půlnoci vešly v platnost Minské dohody a nastalo příměří. Prezident Porošenko ho vyhlásil v přímém přenosu z generálního štábu. Celou sobotu ale ve východních oblastech pokračovaly boje, hlavně o strategické město Debalcevo. Ukrajinská armáda zaznamenala po půlnoci desítky separatistických útoků na své pozice. Dohodnuté příměří se ale zatím podle dostupných informací převážně dodržuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci poblíž města Debalcevo | Zdroj: Reuters

Ukrajinská strana potvrzuje, že boje se vedou s daleko menší intenzitou než do uzavření příměří. Nejdramatičtější situace pokračuje ale v okolí města Debalcevo, spojnici mezi Doněckem a Luhanskem. Povstalci tam obléhají několik tisíc ukrajinských vojáků.

Separatisté tvrdí, že o této oblasti se minský protokol nezmiňuje, a odmítají proto složit zbraně. Kyjev potvrdil informaci, že od šesté hodiny ranní, tedy již po uzavření příměří, tam povstalci útočí na ukrajinské pozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na východě Ukrajiny už téměř 16 hodin platí příměří. Mluvil o tom komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Ministerstvo obrany takzvané Doněcké lidové republiky zase informovalo o tom, že ukrajinské síly útočí na pozice povstalců u Horlivky v oblasti Debalceva.

Pokud se příměří v příštích dnech nepodaří udržet, Kyjev je připraven zavést mimořádná opatření.

„V případě, že nedosáhneme míru, přijmeme velmi těžké, ale nutné rozhodnutí o zavedení válečného stavu nejen v Doněcké a Luhanské oblasti, ale v celé zemi,“ upozornil prezident Petro Porošenko.

Zvláštní pozornost si podle Porošenka zasluhuje situace v oblasti Debalceva, kde pokračují velmi prudké boje. Povstalci uvedli, že střelba v debalcevském kotli nebude z jejich strany považována za porušování příměří a boje tam tedy budou moci pokračovat dál.

Porošenko: Nejspíš poslední šance na mír

Na svém twitterovém účtu Porošenko uvedl, že vyzval OBSE, aby hlídali dodržování příměří 'na obou stranách'. Upozornil přitom na to, že si ti, kdo se rozhodnou zmařit mírový proces na jeho samotném počátku, musí být vědomi následků.

„Pokud dostaneme pohlavek na jednu tvář, nenastavíme tu druhou. A to mi Bože odpusť. Velmi myslím na to, že by nejspíš poslední šance ke spuštění dlouhého a náročného mírového procesu v Donbasu neměla být ztracena," uvedl Porošenko.

PŘEHLEDNĚ: Základní body dohody o ukončení bojů na východě Ukrajiny

Číst článek

Podle komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka nicméně příměří zatím vypadá nadějně.

„Problém je jenom samozřejmě v tom, že u ruské strany vždycky, a to zdůrazňujeme neustále, musíme počkat, co udělá, a nemůžeme se příliš spolehnout na to, co její nejvyšší představitelé počínaje Vladimirem Putinem řeknou,“ poznamenal komentátor.

USA vyjádřily obavu z pokračování násilností

Prezident Barack Obama podle Bílého domu telefonoval s lídry Ukrajiny i Německa o vyhlídkách příměří. S německou kancléřkou Angelou Merkelovou se shodli na tom, že je třeba všechny strany tlačit k dodržování bodů dohodnutých v Minsku.

V rozhovoru s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem Barack Obama ještě před začátkem platnosti příměří vyjádřil znepokojení z pokračujícího násilí.

Americká administrativa několik hodin před nařízeným zastavením palby zveřejnila satelitní snímky, které podle ní dokazují, že se ruská armáda připojila k povstalcům s cílem posílit útok na obklíčené ukrajinské vojáky u strategické železniční křižovatky ve městě Debalcevo.

Ukrajinský prezident Petr Porošenko v generálním štábu v Kyjevě | Foto: Reuters

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme