Na Ukrajině se šíří epidemie AIDS. Nejrychleji na světě

V Rusku a na Ukrajině se s rostoucí silou šíří epidemie AIDS. Podle nejnovějších statistik to jsou jediné země na světě, kde je nemoc na vzestupu. A právě Ukrajina je na tom úplně nejhůř.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená stužka, symbol boje proti AIDS

Červená stužka, symbol boje proti AIDS | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Seema K. K.

V centru Kyjeva začíná akce, která má připomenout oběti viru HIV a nemoci AIDS. Na Ukrajině je jich čím dál víc.

„Každý den zemře na Ukrajině kvůli těmto nemocem jedno fotbalové družstvo. Než začne v červnu mistrovství Evropy, přijdeme tak o sto padesát teamů. Nedej bože, aby nastal čas, kdy nebude mít na Ukrajině kdo hrát fotbal a kdo mu fandit,“ říká jeden z expertů boje proti AIDS.

Že je situace opravdu tak vážná, potvrzuje hlavní šéfová lékařů na největší kyjevské klinice, kde se už roky starají o pacienty s virem HIV, Světlana Antonjak.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kyjevské klinice, kde se starají o pacienty s virem HIV, natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

„Situace se nezlepšila. Byla dramatická a taková i zůstala. To znamená, že epidemie AIDS a viru HIV se bohužel v naší zemi šíří nebezpečně rychle. Na začátku se virus HIV na Ukrajině nezadržitelně předával hlavně mezi narkomany, kteří používali injekční stříkačky. A dnes se virus šíří především pohlavním stykem. To znamená, že už zasahuje celou společnost, nejenom drogově závislé,“ říká lékařka.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace žije na Ukrajině až půl milionu HIV pozitivních osob. Řada nevládních organizací se snaží s tímto faktem bojovat. V jedné z nich pracuje i Katja Dudkina.

„Bohužel politici, státní úředníci, kteří mají na starosti ochranu zdraví obyvatel, pořád nepochopili problém HIV. Myslí si, že se to většinové společnosti netýká. Nejvýše postavení politici, kteří o všem rozhodují, si musí uvědomit, že jde o vážnou hrozbu naší země. Může zásadně ovlivnit sociální a ekonomickou situaci Ukrajiny,“ varuje Katja.

Léčí se jen každý pátý

Nejeden politik ale veřejně slibuje, že bude vážný problém řešit. Zatím ale úřady oficiálně registrují na 120 tisíc HIV pozitivních pacientů. Pouze pětina z nich se ale léčí.

„Pamatuji si, že v roce 1995 byl naším typickým pacientem devatenáctiletý kluk, který bral drogy. Dnes se portrét našeho klasického pacienta změnil. Především zestárl. Jde spíše o člověka středního věku od třiceti do padesáti let,“ říká šéfka kliniky Světlana Antonjak. Z její kanceláře míříme do jednoho z nemocničních pokojů. Za šestatřicetiletým Antonem.

„Sedm let jsem bral tvrdé drogy, mám taky zlodějskou minulost. Můžu si za to sám, že jsem se nakazil virem HIV,“ říká upřímně Anton. O tom, že je HIV pozitivní se dozvěděl před jedenácti lety.

Na Ukrajině žijí ve speciálních centrech tisíce HIV pozitivních dětí

Číst článek

„Kvůli žloutence jsem se dostal do nemocnice. Jedna z doktorek si mě pozvala k sobě do ordinace a řekla mi, že u mě našli virus HIV. Čekal jsem to, protože stejně na tom byli i moji kamarádi. Přišla prostě řada na mě. Nikdy z blízkých o tom doposud neví. Pro ně už bylo šokem to, že jsem bral tak dlouho drogy. Měli radost, když jsem přestal. Nechci je znovu trápit,“ dodává Anton.

Mítink v centru Kyjeva pomalu končí. Ne moc pozitivně. Kvůli korupci úředníků hrozí nedostatek léků pro nakažené virem HIV a nemocné AIDS.

„Pokud by politici bojovali spíše za zdraví národa a ne za udržení svého místa, tak bychom na tom nebyli tak zle. Věřme, že se situace u nás zlepší,“ říká Katja Dudkina.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme