Na Ukrajině stále umírají civilisté. Minskou dohodu údajně porušuje armáda i separatisti

Dělostřelba na východě Ukrajiny zabila v posledních dnech několik dalších civilistů. Padl také minimálně jeden ukrajinský voják. Boje pokračují a ani druhá dohoda z Minsku se tak nedodržuje. Obětí je už od loňského dubna zhruba 6700.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ozbrojených sil separatistické samozvané Doněcké lidové republiky řídí tank na okraji Doněcku

Příslušníci ozbrojených sil separatistické samozvané Doněcké lidové republiky řídí tank na okraji Doněcku | Zdroj: Reuters

Ukrajinská armáda a povstalci měli od Doněcku i Luhansku stáhnout těžké zbraně. K tomu ale nedošlo.

Každý den přicházejí zprávy o dalších obětech, a to ne střelby z malých ručních zbraní, ale právě dělostřelby nebo raketových útoků. Ukrajinské úřady a povstalci se shodují pouze v tom, že se situace v Doněcku a okolí opět zhoršila.

Z porušování dohody z Minsku se obviňují obě strany navzájem. Separatisti tvrdí, že ukrajinská armáda používá dohodou zakázaná děla ráže 152 milimetrů. Ukrajinská armáda zase říká, že povstalci mají také děla ráže 152 a 122 milimetrů a navíc tanky.

Chystané ústavní změny

Ukrajinský parlament schválil před několika dny ústavní změny, které mají dát víc pravomocí regionům. Proruským separatistům to ale pravděpodobně stačit nebude.

Není navíc jisté, že změny schválí také Ústavní soud a potom znovu dvoutřetinová většina poslanců, kterou prezident Porošenko v prvním hlasování neměl.

O víkendu už změny odmítl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, protože se o nich vláda v Kyjevě neporadila přímo s povstalci.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme