Na ukrajinské volby budou dohlížet tisíce zahraničních pozorovatelů

Při ukrajinské ústřední volební komisi se zaregistrovalo už téměř 9 000 zahraničních pozorovatelů. Mají dohlédnout na to, aby se 26. prosince neopakovaly volební podvody, které vedly až ke zrušení výsledků listopadového druhého kola voleb. Nejvíce pozorovatelů - více než tisícovka - přijede na Ukrajinu z Polska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

televizní debata na Ukrajině

televizní debata na Ukrajině | Zdroj: ČTK

Vedle tzv. profesionálních pozorovatelů z organizací, jako je OBSE nebo Rada Evropy, se na Ukrajinu vydaly stovky dobrovolníků z nejrůznějších občanských sdružení. Mezi nimi převažuje polská mládež. Sdružení Svobodná Ukrajina, které se zrodilo během protestů a mítinků před ukrajinským velvyslanectvím ve Varšavě, dostalo od vlády v přepočtu přes dva miliony korun, které mají částečně pokrýt náklady na jejich pobyt na Ukrajině. Další peníze přicházejí z veřejných sbírek a pomáhají i rodiče, většinou bývalí členové hnutí Solidarita.

Polský ministr zahraničí Wlodzimierz Cimoszewicz prohlásil, že Polsko v rámci Evropské unie a NATO připravilo několik iniciativ, aby se východní sousedé - Ukrajina a Bělorusko - stali stabilními a demokratickými státy, bez vnitřních konfliktů. Cenou za nestabilitu by byly desetitisíce žadatelů o azyl, upozornil šéf polské diplomacie.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme