Na ukrajinské volby budou dohlížet tisíce zahraničních pozorovatelů
Při ukrajinské ústřední volební komisi se zaregistrovalo už téměř 9 000 zahraničních pozorovatelů. Mají dohlédnout na to, aby se 26. prosince neopakovaly volební podvody, které vedly až ke zrušení výsledků listopadového druhého kola voleb. Nejvíce pozorovatelů - více než tisícovka - přijede na Ukrajinu z Polska.
Vedle tzv. profesionálních pozorovatelů z organizací, jako je OBSE nebo Rada Evropy, se na Ukrajinu vydaly stovky dobrovolníků z nejrůznějších občanských sdružení. Mezi nimi převažuje polská mládež. Sdružení Svobodná Ukrajina, které se zrodilo během protestů a mítinků před ukrajinským velvyslanectvím ve Varšavě, dostalo od vlády v přepočtu přes dva miliony korun, které mají částečně pokrýt náklady na jejich pobyt na Ukrajině. Další peníze přicházejí z veřejných sbírek a pomáhají i rodiče, většinou bývalí členové hnutí Solidarita.
Polský ministr zahraničí Wlodzimierz Cimoszewicz prohlásil, že Polsko v rámci Evropské unie a NATO připravilo několik iniciativ, aby se východní sousedé - Ukrajina a Bělorusko - stali stabilními a demokratickými státy, bez vnitřních konfliktů. Cenou za nestabilitu by byly desetitisíce žadatelů o azyl, upozornil šéf polské diplomacie.