Na ukrajinský Donbas dorazil další ruský konvoj, údajně veze humanitární pomoc

Proruští vzbouřenci na východě Ukrajiny opět odmítli autonomii a trvají na nezávislosti svých území v Donbasu. Vůdce takzvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko prohlásil, že budoucností republiky je svobodný, nezávislý stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce takzvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku

Vůdce takzvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku | Zdroj: Reuters

Z Doněcka zaznívají v poslední době rozporuplná prohlášení. Zacharčenko popřel návrh, který sám před několika dny podepsal a předal kontaktní skupině pro Ukrajinu.

Návrh ústavních změn obsahuje významné ústupky: Donbas by podle nich měl zůstat nedílnou součástí Ukrajiny s velmi širokými pravomocemi na úrovni autonomie. Dnes Zacharčenko prohlásil, že jednání s Ukrajinou o autonomii je zcela vyloučené.

Rusko mezitím na východní Ukrajinu vyslalo už 29. konvoj s humanitární pomocí. Podle velitele konvoje Maxima Kozakova veze více než sto nákladních aut přes tisíc tun potravin a kancelářských potřeb.

Rusko vysílá na Donbas humanitární kolony od loňského srpna. Hranice už překročilo bez povolení kyjevských úřadů 29 konvojů. Ukrajina tvrdí, že vozidla dopravují povstalcům zásoby a munici, Rusko to popírá.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme