Na umučeného kněze Polsko vzpomíná dodnes. Jerzy Popiełuszko by se dožil 70

Říkalo se mu „kněz Solidarity“ a v Polsku se stal jedním z hlavních symbolů boje proti komunistickému režimu. V 37 letech ho umučili agenti ministerstva vnitra. Jerzy Popiełuszko by se 14. září dožil 70 let. Uctít jeho památku se chystají v jeho rodišti v Okopech na severovýchodě Polska. Květiny ale lidé nosí také k varšavskému kostelu, kde kázal a před kterým je pohřbený.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kněz Jerzy Popiełuszko

Kněz Jerzy Popiełuszko | Foto: Public domain | Zdroj: Wikimedia Commons

Jerzy Popiełuszko má hrob před kostelem Stanisława Kostky ve Varšavské čtvrti Źoliborz. Před náhrobním kamenem jsou dvě klekátka a úhledně srovnané věnce a květiny, pravidelně se o ně s dalšími důchodkyněmi stará Maria Borowska. „Přichází sem celý svět, ne jen Poláci, ale často také Italové, Francouzi, opravdu hodně lidí,“ vysvětlila zpravodajovi Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jerzy Popiełuszko by se dožil 70 let. Reportáž Viktora Daňka

Paní Borowska si Jerzyho Popiełuszku dobře pamatuje. Chodila na jeho mše, na kterých kritizoval komunisticky režim a dodával věřícím odvahu proti němu bojovat. „Byl to zlatý člověk, to se nedá popsat. Takových lidí je málo,“ vzpomíná.

Jerzy Popiełuszko sloužil bohoslužbu také ve varšavské huti v době stávky Solidarity v roce 1980. Soustavně ho sledovala tajná policie. Večer 19. října 1984 Popiełuszku na cestě do Varšavy zastavili a unesli tři agenti ministerstva vnitra. Farářovu řidiči se podařilo utéct a díky němu se o únosu dozvěděla veřejnost.

Popiełuszkův hrob před kostelem Stanisława Kostky ve Varšavské čtvrti Źoliborz | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Každou noc drželi hlídky

Paní Borowská o něm slyšela v protirežimním rádiu Solidarita. „Hned jsem přišla sem ke kostelu s dcerkou. Byl už večer, ale začali se sbíhat lidé. Bylo jich víc a víc a všichni se ptali faráře, kde je otec Jerzy, co se s ním stalo. Odpověděl, že ví jen tolik, co my. Otevřel ale kostel, abychom se mohli modlit a o půlnoci byla bohoslužba. Drželi jsme každou noc hlídky. Nic jsme nevěděli, až po deseti dnech jsme se dozvěděli, že nežije,“ vzpomíná.

Tělo Jerzyho Popiełuszky se našlo 30. října 1984 ve vodách přehrady Włocławek. Bylo na něm zjevné, že ho agenti před smrtí mučili. Ten den stála tady v kostele i Ewa Dąbrowska.

„Ještě jsme nevěděli, co s ním je. Sloužila se právě bohoslužba. Farář najednou přerušil modlitbu a řekl, že se právě dozvěděl, že ho zavraždili. Začali jsme se znovu modlit: ‚odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme naším viníkům.' Zopakujte to třikrát, řekl farář. Lidé plakali,“ popsala Radiožurnálu události z roku 1984 Dąbrowska.

Evangelium svatého Lukáše podepsané Jerzym Popiełuszkem, které od něj dostala paní Dąbrowská darem | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Režimu se čin nepodařilo utajit a pod tlakem veřejnosti vrahy poslal do vězení. Smrt Jerzyho Popiełuszky Marii Borowskou nezastrašila. Dál pracovala pro Solidaritu. Po pádu komunistického režimu za to dostala státní vyznamenání Kříž svobody a solidarity. A i ve svých 78 letech se chodí jeden týden v měsíci o hrob starat.

„Když je můj týden a mám tady být, neumím si představit, že bych nepřišla. Musím tady být,“ tvrdí paní Borowská. Katolická církev Popiełuszku v roce 2010 beatifikovala. Jeho příznivci věří, že by brzy mohl být také svatořečený.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme