Na univerzitě v americkém Oaklandu postřílel vrah sedm lidí

Na křesťanské univerzitě Oikos v kalifornském Oaklandu zastřelil bývalý student 7 lidí, 3 další jsou zranění. Pachatel, 43letý Korejec jménem One Goh, je už ve vazbě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelka křesťanské univerzity Oikos (uprostřed) odchází po střelbě z jejího areálu v Oaklandu

Učitelka křesťanské univerzity Oikos (uprostřed) odchází po střelbě z jejího areálu v Oaklandu | Zdroj: Reuters

Ozbrojenec vstoupil do budovy krátce po půl jedenácté místního času. Nejprve zastřelil recepční, poté si náhodně vybíral oběti celkem ve třech třídách. Podle výpovědí si je seřadil a řekl jim, že je postřílí. Dokud nezačala střelba mu však nikdo nevěřil.

Policie útočníka poté zadržela na parkovišti nákupního střediska v nedaleké Alamedě.

Zakladatel univerzity uvedl, že se jedná o bývalého studenta, který ve škole navštěvoval kurzy pro ošetřovatele, ale do školy přestal chodit.

Motivy činu zatím nejsou známy, zranění studenti jsou v nemocnici mimo ohrožení života.

Přehrát

00:00 / 00:00

O střelbě v americkém Oaklandu mluvil na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu v USA Dušan Neumann

Univerzita, založená před deseti lety, slouží převážně místní korejské menšině. Studuje se tam teologie, asijská medicína a odborné zdravotnické předměty.

„Incident zasáhl všechny obyvatele města. Víme, kolik lidí bylo v době incidentu ve škole, víme, že na ní studují stovky mladých lidí. Dostali jsme se do situace, kterou tak úplně nechápeme. Prožíváme velkou bolest. Lidé se budou ještě dlouho ptát, jak mohlo dojít k tak nepochopitelnému činu,“ uvedla starostka Oaklandu Jean Quanová.

Střelba na školách není ve Spojených státech novinkou. Je to jen pár týdnů, co podobný případ otřásl Ohiem.

„Podle mne je třeba podobným tragédiím předcházet, ne jim bránit. Obávám se, že tyto incidenty jsou jedním ze střípků mozaiky kulturního rozpadu naší civilizace. Například před sto lety uprostřed lovecké sezóny zde v Pensylvánii vešli šesťáci a sedmáci do třídy, na věšák kromě kabátů pověsili pušky, v brašnách měli kromě učiva a svačiny munici a lovecké nože. Zasedli do lavic, znali násobilku zpaměti, dělení dvojčíslem, učili se gramatiku anglickou i latinskou a nedovolili si bez hlášení oslovit učitele,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v USA Dušan Neumann a dodává:

„Dnes projdou detekčními rámy, pokud se u někoho najde kapesní nožík, přivolaná policie mu nasadí želízka, a je to na vyloučení ze školy. Žáci také zasednou do lavic, posílají si sms, velkou násobilku nezvládnou bez kalkulačky, učitel na ně nesmí zařvat. A ve školách se střílí. Co s tím dělat, aby se nikdo nedotkl ničích emocí a práv? Já opravdu nevím.“

Dušan Neumann, Václav Pešička, Lucie Maňourová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme