Na vánoční dovolené v Asii by Češi neměli přehlížet zdravotní rizika

Stále více Čechů tráví vánoční svátky v exotických oblastech Asie. Zdravotní rizika, která jim tu hrozí, by však neměli přehlížet. Na mnoha místech je zdravotní péče na velmi nízké úrovni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajsko

Thajsko | Foto: Phithaksak Thisaphakú, Globe Reporter

K nejrizikovějším oblastem v Asii patří Indie a Nepál, k těm méně rizikovým naopak turisty oblíbené Thajsko.

„Thajsku se podařilo z většiny území eliminovat například malárii, což byl velmi významný počin,“ říká odborník na cestovní medicínu Rastislav Maďar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotní rizika v Asii přibližuje odborník na cestovní medicínu Rastislav Maďar

Pokud jde o klasický vánoční dovolenkový pobyt někde u moře, tak tam platí alespoň základní očkování - virové hepatitidy či břišní tyfus. Je však dobré mít základní výbavu lékárničky.

Turistická oblast na pláži sice není až tak zdravotně riziková a zdravotnická zařízení jsou na relativně slušné úrovni, v jakémkoliv hotelu však může pracovat nosič bakterií či virů, který neví že nemoc v sobě má a přenáší ji.

Základem na cestách po Asii je jíst jen tepelně zpracované jídlo a pít balenou vodu. V dnešní době jsou již možné různé způsoby purifikace vody, například chemický prášek.

„Nejnovějším hitem jsou speciální láhve, které obsahují filtr na pitnou vodu. Nejednou se stává, že když si cestovatel koupí vodu v láhvi, tak voda je dočepována z vodovodu,“ vysvětluje.

Rozumné není ani zakousnout se do předem nakrájeného ovoce nebo syrové zeleniny. Obecně platí, že rizikové je všechno, co není tepelně zpracováno a čeho se mohli dotknout ruce jiného člověka, který má nízký standart hygieny.

Mezi nejčastější nemoci z cestování patří zažívací potíže a průjmy, v Asii se však můžete setkat například také s malárií, horečkou dengue nebo s hepatitidou typu B. Ta se přenáší se velmi jednoduše.

„Může to být tetování, piercing, akupunktura a pohlavní styk. Sexuální turistika je velkým fenoménem a vidíme to někdy u svých pacientů,“ dodává.

I proto je lepší zajít před odjezdem na exotickou dovolenou k lékaři, který se věnuje cestovní medicíně a který vám poradí, co byste neměli přehlédnout.

„Potřebujeme znát co nejvíce detailů ohledně toho, kam cestovatel jede, jaký bude způsob stravování, jaký je jeho zdravotní stav, věk a předchozí očkování,“ uzavírá.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme