Na veřejných budovách na Slovensku přibude umění, přikáže to stát

Na slovenská sídliště se zase vrátí sochy, fontány či jiná umělecká díla. Vláda totiž rozhodla, že developeři budou muset při projektování veřejných staveb pamatovat i na umění. A to už od června příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z bratislavských paneláků | Foto: Vojtěch Berger

Všechny stavby, které se postaví z veřejných peněz, budou muset povinně obsahovat i umělecké předměty. Tedy například obrazy, vitráže, sochy nebo mozaiky.

Jejich pořízení zaplatí investor. Zatím ale není jasné, kolik procent z celkových nákladů na stavbu půjde na umění. Určtí to ministerstvo kultury.

Slovensko má ambice stát se kulturnější zemí. Vláda tak reaguje na neochotu investorů nebo developerů začleňovat do projektů i umělecká díla. Před rokem 1989 přitom bylo umění povinnou součástí veřejného prostoru a běžné je to i na Západě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na veřejných budovách na Slovensku přibude umění, přikáže to stát. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Změna zákona se netýká soukromých investorů.

Pokud ale bude chtít například kraj postavit novou nemocnici, bude muset vypsat soutěž, do které se přihlásí jednotliví autoři. Vítěze nebudou vybírat politici, ale odborná komise. Rozhodujícím faktorem při posuzování nebude cena.

Umělci jsou novým zákonem nadšeni. Zejména ti mladí ho vnímají jako skvělou příležitost, jak by se mohlo jejich dílo dostat do veřejných prostor.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme