Na Vislu ve Varšavě se po letech vrátil přívoz

V polské metropoli Varšavě se přes největší řeku našich severních sousedů Vislu dá dostat po 7 mostech. Kdo ale hledá nevšední zážitek, může ji přejet také přívozem. Auto ale musí nechat na břehu a vydat se k přístavišti pěšky nebo na kole. Jak zaznamenal náš tamní zpravodaj Pavel Novák, přívoz začal jezdit tento týden a bude cestující převážet až do konce srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

loď na Visle | Foto: Pavel Novák

Malá motorová loď s názvem Mewa - neboli Racek přiráží ke břehu a spouští plošinu, aby se na ni dalo nastoupit. Kapitán lodi pan Adolf Čajko ji uváže a pak má chvíli na rozhovor se mnou. Koho na lodi vozí?

"Hlavně lidi do práce a také turisty."

Tady je stojan na kola a támhle leží plovací vesty, kdyby někdo neuměl plavat a bál se. Lidi si je neberou, ale musí tu být, kdyby je někdo přece chtěl. Přívoz jezdí každý den od 8 ráno do 8 večer mezi varšavskou čtvrtí Tarchomin a obcí Lomianki na druhém břehu. Za jednu cestu se platí 4 zloté, mládež do 18 let má lístek o zlotý levnější a předškolní děti jezdí vůbec zadarmo. Na palubu se vejde 12 lidí a 12 bicyklů.

Á někdo stojí na druhém břehu a chce převézt. Na sloupku tam visí kus železa, do kterého se železným prutem uhodí. Voda nese zvuk na druhý břeh a pan Adolf ví, že musí zase nahodit motor a plout pro pasažéra na druhou stranu.

Paní Agnieszka jede z práce. Bydlí ve varšavském Tarchomině a pracuje naproti v Lomiankách. K nejbližšímu mostu je to od ní skoro 7 kilometrů. Přívozem se z práce domů dostane mnohem rychleji.

Nejvíce pasažérů přívoz využívá o víkendech. Cyklisté z varšavského břehu vyrážejí na druhou stranu do Národního parku v Kampinoském pralese. Během týdne je cestujících mnohem méně. Přívoz proto částečně dotují obce, které spojuje.

Pro zdejší obyvatele části polské metropole to je nejen ulehčení dopravy přes řeku, ale i atrakce, která z varšavských břehů před léty zmizela a teď se na letní měsíce zase vrátila.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme