Na východ Turecka míří další stany pro lidi bez domova, obětí zemětřesení už je 366

Východ Turecka, který v neděli postihlo silné zemětřesení, se potýká s nedostatkem stanů pro lidi bez domova. Na ulici se podle odhadů úřadů dostaly desítky tisíc lidí. Počet obětí zemětřesení se mezitím zvýšil na 366, zraněných je okolo 1300. Záchranáři nadále odstraňují trosky a hledají další těla. Podle turecké vlády je už pomoc v každém zříceném domě, jak ve městech, tak na venkově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři se snaží vyprostit lidi uvězněné pod troskami po zemětřesení na východě Turecka | Foto: Reuters

Po více než 35 hodinách od prvních otřesů se povedlo tureckým záchranářům vyprostit z trosek dalších sedm lidí. V oblasti stále pracuje přes 2300 záchranářů, pomáhají jim speciálně vycvičení psi a těžká technika.

I přesto, že vláda oznámila, že humanitární pomoc už je všude, hlasy z venkova říkají něco jiného. Lidem v některých vesnicích podle tureckých médií stále chybí jídlo, pitná voda a stany. Provizorní příbytky z igelitu a různých pokrývek si proto vesničané staví sami.

Humanitární organizace Červený půlměsíc do provincie Van poslala 13 000 stanů, které zajišťují provizorní bydlení zhruba 40 000 lidí bez domova. Ani to ale nestačí, zoufalí lidé se o stany doslova perou. Nejvíce si stěžují venkované. Podle nich například ve vesnici Amik nedaleko města Van dorazilo pro obyvatele 150 zřícených domů jen 25 stanů. Červený půlměsíc by měl ještě během odpoledne dopravit do oblasti dalších 12 000 stanů.

Práci záchranářů a humanitárních pracovníků komplikuje také chladné počasí, na příští dny je dokonce hlášeno sněžení.

Do zasažené provincie Van v blízkosti hranic s Íránem už míří také pomoc z různých sbírek, které organizují Turci po celé zemi.

Epicentrum zemětřesení

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme