Na východě Afghánistánu pokračuje hon na teroristy

Na východě Afghánistánu začala další operace, jejímž cílem je likvidace jednotek Al-Káidy a Talibanu. Američané se svými spojenci a afghánskými vládními vojsky pročesávají horský terén. Jak uvádí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, zatím nalezly jenom dva velké sklady s municí, granáty a raketami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Alexandr Pícha

Vůdce Al-Káidy i duchovní otec hnutí Taliba mulla Muhammad Umar jsou však stále nezvěstní a ani pátrání v dalších třech afghánských provinciích nepřineslo žádné výsledky. Poradce bin Ládina Sulejman Abugejs prostřednictvím videokazety, předané televizní stanici Al-Džazíra prohlásil, že oba muži jsou naživu a připravují se na demonstraci své síly. Také afghánské tajné služby již opustily teorii, že šéf Al-Káidy zahynul při americkém bombardování východních částí Afghánistánu.

Američanům a jejich spojencům se v poslední době nedaří přinutit svého protivníka k boji a získat přesnější informace o pohybu jednotek Al-Káidy. Stává se pravidlem, že místa kde probíhá vojenská operace, rebelové včas opustí a přesunou se do bezpeční, aniž by došlo k ozbrojenému střetu.

Nejméně 19 afghánských vojáků a civilistů zahynulo v pátek při výbuchu v muničním skladu na jihu Afghánistánu. Dalších 15 vojáků, kteří ve skladišti ve městě Spínboldak hlídkovali, se pohřešuje. Podle mluvčího OSN zasáhl projektil odpálený při explozi nedaleké skladiště Světového programu pro výživu.

Šest lidí zranil, dva z nich těžce. Detonace bylo slyšet i ve 20 kilometrů vzdáleném pákistánském hraničním městě Čaman. Zatím není jasné, co výbuch způsobilo. Podle afghánských úřadů skladiště zasáhla raketa odpálená bojovníky sítě Al-Káida. Mohlo ale prý jít také o nehodu.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme