Na východě Ukrajiny se dál bojuje. K povstalcům dorazil další konvoj z Ruska

I přes intenzivní diplomatická jednání se na východě Ukrajiny dál bojuje. Ukrajinská armáda tvrdí, že v bojích od soboty ztratila nejméně pět vlastních vojáků, naproti tomu hlásí zabití asi sedmi desítek povstalců. Separatisté mezi tím dál dostávají podporu z Ruska, dnes k nim dorazil již třináctý konvoj s pomocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklad v Doněcku a složený náklad, který přivezly ruské kamiony. Rusko vypravilo na ukrajinská území pod kontrolou separatistů už třináctý konvoj s pomocí. Údajně se jedná o humanitární zboží | Zdroj: Reuters

Konvoj z Ruska přijel do Donbasu přes Ukrajinci nekontrolovanou hranici. Asi 170 kamionů přivezlo podle agentury TASS přes 1800 tun především potravin nebo stavebního materiálu.

Zatímco Rusko mluví o humanitární pomoci, Ukrajina tvrdí, že Moskva povstalcům dodává i vojenský materiál včetně zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Mariupolu přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Přes tu část hranice, kterou nemáme pod kontrolou, proudí z Ruska zbraně, munice a palivo pro povstalce. Sledujeme rostoucí počet tanků, obrněných vozidel, množství raketových systémů Grad a Uragan v oblasti u Debalceve a Hranitna,“ uvedl mluvčí ukrajinské armády Volodymyr Poljovyj.

Separatisté se podle Kyjeva znovu přeskupují a připravují nové útoky na Debalceve a Mariupol.

Podle zvláštního zpravodaje Martina Dorazína, který se v současnosti pohybuje na jihu a jihovýchodě Ukrajiny, jsou obavy ve městě znát.

Ukrajinskou krizi budou ve středu řešit Merkelová, Hollande, Porošenko a Putin

Číst článek

„Ještě v Melitopolu se vůbec nezdá, že by v zemi byla válka, město funguje jako provinční centrum úplně normálně, ale tady v Mariupolu už je to jiné. To je poznat od samotného vjezdu, že na ulicích je daleko méně lidí. Teď se setmělo a na ulicích už není prakticky nikdo, začíná to připomínat tu tíživou atmosféru Doněcku a Luhansku, kde také po setmění vlastně už nikdo na ulici nevycházel, kdo nezbytně nemusel,“ přiblížil Dorazín.

Podle OSN už od začátku krize zemřelo na Ukrajině nejméně 5400 lidí. Ukrajinský prezident Petro Porošenko však řekl, že obětí je nejméně 7000 a objevují se i ještě daleko vyšší odhady.

Rusové vypravili na území pod kontrolou ukrajinských separatistů další, již třináctý konvoj s pomocí | Foto: Reuters

kov, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme