Na východě Ukrajiny umírají drogově závislí, válka je odřízla od pomoci

Konflikt na Ukrajině má oběti, o kterých se nemluví. Jsou to lidé podstupující léčbu z drogových závislostí. Ruská anexe Krymu a boje na východě země pro velkou část z nich znamenaly prakticky rozsudek smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anton Basenko z ukrajinské pobočky mezinárodní organizace Aliance HIV/AIDS | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Anton Basenko z ukrajinské pobočky mezinárodní organizace Aliance HIV/AIDS je bývalým narkomanem. Život mu podle jeho slov zachránila takzvaná substituční terapie, kdy si těžcí narkomani odvykají postupně za použití přípravků, jako je metadon.

„Drogy jsem užíval 11 let. Začal jsem s tím už na základní škole a rychle jsem přešel na injekční stříkačky,“ říká Anton.

Když se po letech vyléčil, začal sám pro Alianci HIV/AIDS pracovat. Pomáhali tisícům odvykajících narkomanů nebo lidí infikovaným virem HIV na východě Ukrajiny. Loni se to změnilo, nejdřív když Krym přešel pod ruskou vládu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boje na východě Ukrajiny mají své skryté oběti, narkomané přišli o možnost léčby. Více od zvláštního zpravodaje Víta Pohanky

„Oni řekli: tady žádný metadon a substituční terapie nebudou. Není to povolené ruskou legislativou. Program se uzavírá, končí,“ vzpomíná.

„806 našich klientů se do té doby normálně vracelo k rodinám, měli práci. Najednou byla jejich terapie nelegální. Jenom 60 z nich se přestěhovalo na území pod ukrajinskou kontrolu. Podle našich informací víc než 100 z těch, kteří zůstali, už nežije. Umřeli. Z různých příčin,“ vypráví Anton.

A podobné je to i v samozvaných republikách na Donbase. Poměry jsou takové, že nevládní pomoc pro odvykající narkomany nebo HIV pozitivní prakticky ze dne na den po vypuknutí bojů skončila.

„Vojenský konflikt na Donbase ohrožuje životy 20 tisíc klientů různých programů. Nejenom substituční léčby, ale výměny stříkaček hepatitidy a tuberkulózy, způsobené infekcí z nečistých jehel. 20 tisíc lidí bez těch programů může umřít,“ je přesvědčen Anton.

Rusko považuje cvičení NATO na Ukrajině za provokaci

Číst článek

Na kyjevském Majdanu to ve všední den ani nevypadá, že se tahle země potácí na pokraji finanční propasti. Lidé se procházejí, kupují zmrzlinu, posedávají na zahrádkách restaurací a kaváren.

Ale Ukrajina je pořád v hluboké krizi. A doplácejí na to pochopitelně ti nejzranitelnější. Včetně lidí HIV pozitivních a narkomanů, kteří se chtějí zbavit své závislosti, ale válka je odřízla od pomoci.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme