Na východním pobřeží Spojených států začínají opravy po bouři Sandy
Na východním pobřeží Spojených států se opravuje a uklízí a znovu se začíná normálně žít. Zatímco bouře Sandy pokračuje ve své cestě americkým vnitrozemím, řada obchodů, firem a dopravních uzlů se chystá obnovit činnost.
Na některých tratích se rozjedou vlaky, na dvou newyorských letištích se začne létat, ale školy v nejlidnatějším americkém městě ještě zůstanou zavřené.
Dnes začnou fungovat letiště v New Jersey a Kennedyho letiště, ale jenom částečně. Letový řád se obnoví v plné šíři až v průběhu několika dnů.
„Mnoho lidí, kteří měli letenku na pondělí, zůstanou v New Yorku do soboty,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.
Do města nebudou jezdit vlaky zvenčí, které spojují New York s Filadelfií nebo s Baltimorem. Metro má začít převážet cestující v průběhu čtyř dnů, ale není jasné, na kolika tratích. Pozitivní zprávou je, že ve městě začaly jezdit autobusy a ty vozí pasažéry zadarmo.
S podrobnosti se z USA hlásí zpravodaj ČRo Vít Pohanka a americký publicista Erik Best
Obnova elektrického proudu na Manhattanu a v Brooklynu potrvá minimálně čtyři dny, v dalších částech města asi týden. „Je to o něco méně optimistické, než se může zdát jenom při pohledu třeba na zpravodajství,“ popisuje Pohanka.
Kvůli výpadkům energie chybí lidem zprávy o vývoji situace. V takové chvíli se hodí třeba solární nabíječky mobilů, baterie do baterek nebo do rádií. Média radí netelefonovat z mobilů, ale spíš posílat textové zprávy, mít zásoby pitné vody a jídla v konzervách a taky aktuální kontakty na členy rodiny a na lékaře.
Bouře Sandy s sebou do Ameriky přinesla zkázu, ale i změnu v chování lidí. Stává se, že po přestálém nebezpečí k sobě bývají lidé milejší a vzájemně si pomáhají. Stalo se to i tentokrát.
Bouře Sandy zabila v USA a Kanadě na 50 lidí. Teď míří do vnitrozemí
Číst článek
Ohleduplní jsou například řidiči. „Jezdí se tady tak nějak na dobré slovo. Dáváme si přednost podle citu. Policisté tady jsou, ale nic neorganizují, spíše na to jenom dohlížejí,“ říká Pohanka.
Jižní část Manhattanu je ve tmě. Není tam žádný proud, nefugují semafory a jediná světla jsou od aut.
Reakce lidí je spíše odevzdaná, nikdo si nestěžuje či neviní úřady z toho, že by byly nepřipravené. „Lidé, se kterými jsem mluvil, si uvědomovali, že to byla bezprecedentní bouře, na kterou se připravit nedalo,“ vysvětluje Pohanka.
Bouře ovlivnila život i mimo město New York. Například na cestě mezi Baltimorem a Washingtonem není možné nalézt motel s volným místem, často je také zavřeno, protože dodávky proudu nejsou obnovené v plné šíři.
Bouře zabila v USA 40 lidí. V Karibiku si Sandy vyžádala na 70 životů, když minulý týden zasáhla Haiti, Bahamy, východ Kuby a Jamajku. Ve Spojených státech se náklady na odstranění škod odhadují na 30 až 40 miliard dolarů.
Hurikán, který později zeslábl na post-tropickou cyklónu, napáchal v Americe škody ne kvůli své síle, ale kvůli rozsahu:
„Z hlediska kategorie patřil spíš k těm slabším, nebo nejslabším, ale tím, že byl velmi rozsáhlý, tak právě v té hustě obydlené oblasti způsobil škody, které jsou srovnatelné s hurikánem Katrina, který sám o sobě byl o něco silnější,“ vysvětluje meteorolog Milan Šálek z ČHMÚ.
„Hurikán, který vznikl v Karibiku byl jako kdyby ‚nakopnut‘ chladným vzduchem nad americkou pevninou a došlo ke spojení dvou efektů, jednak tvorby níží, co známe z oblasti Evropy a tropického hurikánu. Energie se projevila v té ničivé síle v oblasti New Yorku a okolí,“ dodal.
Obama si během bouře vede dobře
Takzvaná superbouře udeřila zhruba týden před prezidentskými volbami - konají se v úterý šestého listopadu. Otázka nyní je, zda se výrazně projeví i na volbách, respektive který z kandidátu dokáže využít situaci ve svůj prospěch.
Podle amerického publicisty Erika Besta americká vláda zatím reaguje pohotověji a rychleji než před sedmi lety, kdy byla katastrofa Katrina.
„Na jedné straně to Obamovi může pomoci. Má možnost reagovat nebo slíbit peníze,“ říká Best. Takové možnosti však nemá jeho protikandidát Romney, přesto i on může docílit určité výhody.
Státy, které jsou nejvíce zasažené, totiž patří k těm, které volí Obamu. A pokud katastrofa bude pokračovat, k volbám může přijít méně lidí, například těch z chudších rodin. „Je určité riziko, že Romney vyhraje v jednom státě, kde by jindy nevyhrál,“ říká Best.
Podle Besta si nyní Obama jako krizový manažer vede velice dobře, což je pro Romneyho negativní zprávou. Nahrává mu však ještě další trumf. Tím je bývalý americký prezident Bill Clinton, který právě navštěvuje nejméně rozhodnuté státy.
„Obama, který nyní musel stejně jako Romney pozastavit kampaň, nyní může počítat s tím, že ji Bill Clinton bude moci vést,“ myslí si Best.