Na vyšší rating evropských zemí v roce 2007 se přišlo nyní

Americká komise pro cenné papíry zjistila, že agentura Moody´s nadhodnocovala na počátku roku 2007 rating některých evropských států o 1,5 až 3,5 stupně. Pokutu přesto neudělila. Nic není černobílé, říká odborník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti razantním úsporným opatřením v Řecku

Demonstrace proti razantním úsporným opatřením v Řecku | Foto: Filip Koubek

Komise k tomuto závěru došla při hloubkovém šetření. Investiční bankéř Ondřej Jonáš obhajuje analytiky Moody´s, jejichž závěry se vždy mohou lišit od jiných názorů.

„Jde o to, aby se pracovalo s pravdivými daty, a pak ne všichni analytici mohou dojít ke stejnému závěru. Rozdíl dvou, tří bodů je relativně malý. Nikomu nic nebrání přijít s lepší analýzou a navrhnout trhu lepší pravdu,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem o nadnodhocování ratingu

Komise pro cenné papíry neudělila Moody´s pokutu zřejmě proto, že samotná změna ratingu nebyl úmysl, ale chyba v modelu, který hodnotil rizikovost státních závazků. Zároveň však vyšlo najevo, že Moody´s záměrně a neodůvodněně zvyšovala rating i v případě států s rizikovými dluhopisy.

Jonáš si však myslí, že Moody´s bude i nadále považována za důvěryhodnou agenturu. „Jejich reputace není založená na nějakém vládním dekretu, ale na tom, že jejich zprávy jsou užitečné pro penzijní fondy, pro investory, pro lidi, kteří sami nejsou schopni vyhodnotit si riziko,“ říká.

„Moody´s je jednou ze tří velkých agentur, které si konkurují a navzájem se hlídají. Bezpochyby jim něco někdy unikne. V USA je to ještě složitější, protože rating od těchto agentur má regulační hodnotu – některé investiční fondy jsou omezeny přesně podle ratingu,“ vysvětluje Jonáš tržní rovinu ratingových zpráv.

Rating pod vlivem politiků

Ondřej Jonáš upozorňuje na vyšší citlivost ratingového hodnocení v dnešní době: „Ještě před dvaceti lety byl rating stabilní hodnotou, nezměnil se třeba v průběhu pěti let. Dnes se však může radikálně změnit přes noc. Jak tomu bylo u Řecka, kdy řecká vláda lhala a zatajovala.“

Dalším případem může být podle Jonáše kauza na ministerstvu obrany: „Když ministerstvo obrany nasmlouvá zakázku, kterou vůbec nepotřebuje, nějaký náměstek něco protlačí kvůli spojení s lobbisty, pak najednou analytik Moody´s, který vypočítává riziko, musí do svých výpočtů zařadit něco, s čím vůbec nepočítal.“

Obchodování s dluhopisy určité země je otázkou prestiže, a proto si každá země snaží udržet co nejlepší rating. Produktem ratingových agentur nejsou jen konečná čísla, ale rozsáhlé analytické zprávy, které se vydávají průběžně.

Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme