Na začátku pátrání po nacistovi Csatárym stál těžko čitelný dopis ze Slovenska

Je mu 97 let, ale za své někdejší zločiny by měl stejně pykat. Údajný nacistický zločinec Lászlo Csatáry teď zajímá slovenskou i maďarskou justici. Jako někdejší policejní důstojník se měl v Košicích dopustit zvěrstev na židech i na politických odpůrcích nacistů. Kdysi po něm pátral i Simon Wiesenthal, světoznámý lovec nacistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

László Csatáry

László Csatáry | Zdroj: Reuters

Druhé patro obyčejného vídeňského činžáku a dveře s nenápadnou cedulkou. Dřív tady celé dny sedával Simon Wiesenthal, dnes jeho archiv spravuje historička Michaela Vocelka.

„Máme tu čtyři krabice k případu Adolfa Eichmanna,“ počítá správkyně archivu. Naopak složka s nápisem Košice je podle ní úplně tenoučká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do vídeňského archivu Simona Wiesenthala se s mikrofonem vypravil zpravodaj Vojtěch Berger

A právě v tété složce se objevuje jméno Csatáry. Úplně poprvé v dopise z 5. dubna 1991.

„Vážený pane Wiesenthale, jsem historik z Košic a chtěl bych vás upozornit na nepotrestané válečné zločince,“ píše se v listu psaném hodně špatnou němčinou.

Pisatel vylíčil deportace židů z košického ghetta, na kterých se měl podílet taky Lászlo Csatáry. Wiesenthal reagoval tradičním způsobem. Přes výzvy v různých novinách začal shánět svědky, kteří by si Csatáryho mohli pamatovat.

„Normálně se na takovou výzvu přihlásila vždycky spousta lidí, kteří tvrdili i různé nesmysly. Například ‘můj soused má esesáckou uniformu a vypadá podezřele‘ anebo ‘můj soused je Němec, není to divné?‘. Ale na Csatáryho se neozval prakticky nikdo,“ popisuje Michaela Vocelka.

Dopis v koši neskončil, Wiesenthal ověřoval každou drobnost

Po několika letech přece jen našli lovci nacistů Csatáryho v Kanadě, znovu ale zmizel až do letošního července, než ho v půlce července zatkla policie v Budapešti.

Maďarská prokuratura teď sice označila jedno z obvinění proti někdejšímu veliteli košického ghetta jako nepodložené, vyšetřování nicméně dál pokračuje.

Simon Wiesenthal | Foto: www.wiesenthal.com

Zásluhu na tom má jeruzalémská pobočka Centra Simona Wiesenthala a její ředitel Efraim Zuroff, který dostal na Csatáryho tip v rámci takzvané operace Poslední šance, zaměřené na dopadení dosud žijících nacistických zločinců.

„Wiesenthal se chytal každé drobnosti, ověřoval i málo pravděpodobné věci,“ vzpomíná na svého někdejšího šéfa vídeňská historička.

Přitom stačilo, aby Simon Wiesenthal hodil před 20 lety jeden těžko čitelný dopis ze Slovenska do koše. To ale neměl ve zvyku. I díky tomuhle detailu je dnes Lászlo Csatáry dopadený.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme