Na Zakarpatí začíná být pro místní draho, navíc ubylo českých turistů

Kvůli konfliktu na východní Ukrajině strádá i opačný konec země – Zakarpatská oblast. Převážně hornatý kraj, který před 70 lety přestal být součástí Československa, pociťuje boje na východě po svém. Třeba úbytkem českých turistů a zdražováním základních potravin. Ve vesnici Koločava, kterou proslavil spisovatel Ivan Olbracht a příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, ale lidi pořád neopouští optimismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koločava na Zakarpatí

Koločava na Zakarpatí | Foto: Vojtěch Berger

Chytit pstruha v rybí farmě pod lesem nad Koločavou trvá v průměru asi dvě vteřiny. Ryby se o návnadu perou. Chytit ale na udičku turistu je mnohem těžší, a rozhodně na to nestačí jenom kousek vařené brambory.

Šéf rybí farmy Vladimir si ovšem nestěžuje. Turistů mu podle něj ve srovnání s loňským rokem ještě přibylo, aspoň těch ukrajinských. Pstruhy, které připravuje na grilu, ale zdražil – z loňských 140 hřiven za kilo na letošních 200.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z českého pohledu cenový ráj, z toho ukrajinského už méně. Na Zakarpatí se vydal zpravodaj Vojtěch Berger

Podle Vladimira totiž stojí víc všechno. Třeba krmivo pro ryby, dráž ho vyjdou i platy zaměstnanců. Může za to silný dolar a slabá ukrajinská hřivna, která se od loňska potácí v problémech.

I když i po zdražení vyjde jeden pstruh v přepočtu jen asi na 50 korun, při úrovni platů v Zakarpatské oblasti je to už poměrně drahá večeře. Třeba učitelky v místní škole berou jen asi 3000 korun měsíčně.

Kam si Ukrajinci ukládají svoje těžce našetřené peníze ze strachu před inflací, je vidět na první pohled. Investují je radši do bydlení, než aby je dali do banky. Řada domů v Koločavě má novou fasádu, střechu nebo barokní andělíčky na plotě či obrovskou sochu Panny Marie na zahrádce.

Chybí turisté

V jednom z desítek miniobchodů u hlavní ulice v Koločavě se na cenovky radši nedívají, aby se měli ještě proč usmívat.

„Chudoba, pusto, prázdno,“ máchá rukama prodavačka, zatímco jedna ze stálých zákaznic opouští krámek. Pod paží drží bochník chleba. Loni stál pět hřiven, teď 7,50.

V Koločavě teď doufají, že se do vesnice vrátí ve velkém čeští turisté, kteří přinášeli peníze a kterých kvůli válce na východě výrazně ubylo. Chleba díky nim sice nezlevní, ale mohlo by být aspoň víc peněz, za které si ho koupit.

Koločava na Zakarpatí | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme