Na západě Libye zuří boje, armáda sevřela rebely ve městě Zavíja

Libyjská armáda dobyla větší část města Zavíja na západě země. Povstalce uzavřela v okolí centrálního náměstí. Až polovinu města údajně poškodilo letecké bombardování. Muammar Kaddáfí mezi tím v novém proslovu k Libyjcům nařkl západní země, že chystají úklady proti jeho zemi, aby se zmocnily ropných polí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjská letadla opět zaútočila na pozice povstalců v ropném přístavu Rás Lanúf | Foto: Reuters

Plukovník Kaddáfí potvrdil pověst zcela nevypočitatelného člověka. Včera se objevil v jednom z tripoliských hotelů, kde na něj čekali novináři. Po chvíli z hotelu odjel, aniž vysvětli, proč tam vlastně přijel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Libye se aktuálně přihlásil do Světa o jedné zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Vystoupil pak ve státní televizi a znovu obvinil Západ ze snahy získat libyjské zdroje ropy a zemního plynu. Povstání podle něj organizují také vojáci z Afghánistánu. Alžírska, Palestiny nebo Egypta.

Boje mezi Kaddáfího jednotkami a povstalci se mezi tím soustředily do ropného přístavu Rás Lanúf a města Závíja. Na místě je podle svědků mnoho mrtvých.

Kaddáfí brutálně vraždí povstalce i civilisty

Rebelové už zřejmě drží jen centrální náměstí a přilehlé čtvrti, bojuje se také v okolí rafinerie. Ve městě je údajně mnoho tanků a armádních ostřelovačů, kteří míří na všechny, kdo se objeví na opuštěných ulicích.

„Záběry televize Al-Arabíja vypovídají o hrozivé situaci, na ulicích centra panuje naprostý chaos, lidé utíkají, protože na střechách neustále sedí ostřelovači. Jsou tam letadla, dělostřelectvo, v okolí města je asi 50 tanků, které neustále pálí do civilní části. Nejde tedy o boj s armádou, ale o boj proti civilistům. Lidé skutečně nestačí odklízet mrtvoly z ulic,“ popsal situaci zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Kaddáfí prý v této oblasti postupuje s mimořádnou brutalitou, protože tam v bojích s rebely padl jeden z jeho bratranců. Půlku dvousettisícového města srovnalo se zemí letecké bombardování.

Povstalci se kryjí před palbou vládních jednotek | Foto: AFP

„Město je obklíčeno ze všech stran Kaddáfího jednotkami a uprostřed náměstí se povstalcům zřejmě ještě daří uhájit prostor. Ale je patrně jen otázkou času, kdy tam vojáci vtrhnou a všechny tam povraždí,“ uvedl Dorazín.

Jak připomněl, Zavíja je jediným velkým městem na západ od Tripolisu, které se vzbouřilo proti vládě Muammara Kaddáfího. Ostatní bašty povstalců se nacházejí na východě země. „Závíja má spíš psychologický význam, protože není spojená s povstaleckými územími. Bylo jedno z prvních, které vyhlásilo válku Muammaru Kaddáfímu, ale ten mu to teď odplácí velice krutě,“ doplnil zpravodaj.

NATO prý začíná zvažovat zavedení bezletové zóny nad Libyí i bez mandátu OSN. Podle listu Washington Post teď hledá jinou formu mezinárodní podpory, například ze strany Africké unie, nebo Arabské ligy. Kvůli odmítavému postoji Číny a Ruska totiž příslušná rezoluce nemá v současnosti šanci projít v Radě bezpečnosti.

Bezletová zóna by znemožnila Kaddáfího letectvu útočit ze vzduchu na povstalce a civilisty. Diktátor v rozhovoru pro tureckou státní televizi varoval, že se Libyjci chopí zbraní, pokud Západ bezletovou zónu nad touto severoafrickou zemí zavede.

Martin Dorazín, Ondřej Himmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme