Na západním břehu Jordánu platí jiný čas než v pásmu Gazy

Spory mezi palestinskými vládami v Gaze a na západním břehu Jordánu dostávají novou, poněkud kuriózní podobu. V obou enklávách platí ode dneška jiný čas. Zatímco vláda hnutí Hamás v noci přešla od letního času zpátky k normálnímu režimu, vedení na západním břehu tak učiní až v neděli nebo v pondělí podle začátku ramadánu. Chaos bude o to větší, že Izrael, který leží mezi oběma palestinskými enklávami, skončí s letním časem až v říjnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice Ramalláhu | Foto: Jaromír Janev

Palestinci v Gaze budou mít na hodinách jiný čas oproti svým příbuzným z Rámalláhu pouze dva dny. Na vlastní kůži tak ale znovu pocítí, kam až může zajít rivalita mezi mocenskými skupinami Fatahu a Hamásu.

Obě hnutí tvořila ještě loni na jaře společnou vládu. Pak se Fatah podporovaný Američany pokusil islamisty navzdory jejich volebnímu vítězství svrhnout. Jenže mocenský boj naopak skončil vítězstvím Hamásu v Gaze.

Palestinci si přitom zvykají i na zásadnější absurditu: zatímco na západním břehu je víkend od pátku do soboty, Hamás v Gaze přešel ke čtvrtku s pátkem.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme