Na zasedání Evropského parlamentu budou dnes i naši zástupci

Občané členských zemí Evropské unie a kandidátských států dnes uvidí, jak by mohl po rozšíření EU vypadat Evropský parlament. Dnes se totiž jeho zasedání ve francouzském Štrasburku zúčastní i poslanci z kandidátských zemí, kteří navíc budou mít šanci při jednání promluvit. Za Česko by měli projevy přednést předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, šéf ODS Václav Klaus a senátor Daniel Kroupa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Odpoledne by poslanci z kandidátských zemí měli přihlížet rozpravě Evropského parlamentu o rozšíření unie, avšak bez možnosti do debaty zasáhnout. Ministři zahraničí včera rozhodli o tom, že Česká republika a dalších devět kandidátů má být do EU přijato od 1. května 2004. Tento termín má definitivně potvrdit prosincový summit unie v Kodani. V Česku by se referendum o vstupu země do EU mělo konat v červnu 2003.

Českou republiku reprezentuje na nynějším zasedání EP ve Štrasburku 22 poslanců a senátorů ze všech parlamentních stran. Jejich počet odpovídá představě Česka o tom, kolik by mělo mít v EP zástupců. EU ale zatím chce přidělit České republice jen 20 křesel.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme