Na Zemi nás je 7 miliard

Na Zemi žije od října oficiálně 7 miliard lidí. Statistici sice přiznávají, že zvolené datum není přesné. Ale cílem OSN bylo spíše symbolicky upozornit na problémy spojené s přelidňováním některých oblastí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spící novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

„Je to určitě dobrý moment k tomu, zamyslet se nad tím, zda-li tolik lidí na této planetě má podmínky pro slušný život. Číslo ale bude narůstat, problémy s tím spojené tu budou dále, takže já to jako zásadní zlom nevidím,“ říká Petr Lebeda z institutu Glopolis, který se věnuje problematice přelidňování.

Problém Lebeda naopak vidí se zdroji, které jsou ve značné části omezené a s otázkou lidských práv. Zda jsme schopni tolika lidem garantovat slušný život.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přelidňování planety mluvil Petr Lebeda z institutu Glopolis

Uživit 7 miliard lidí a více jsme schopni, pokud budeme chytře a spravedlivě hospodařit se surovinami. Velmi kritická situace je v subsaharské Africe nebo v řadě zemí Asie.

„Kvůli tání himálajských ledovců dochází k výraznému úbytku vody, ale v podstatě ten úbytek zdrojů cítíme i tady u nás, protože ceny základních komodit neustále stoupají, a i když to není tak dramatické, tak je to průvodním jevem i tohoto problému,“ vysvětluje Lebeda.

Rozdíly mezi státy se podle něj jemně zmenšují, ale poměrně dramaticky narůstají rozdíly uvnitř států. A to jak chudších států, tak i bohatých. To může vést až ke sporům o vodu, zemědělskou půdu nebo ke stěhování národů za lepšími podmínkami.

„Konflikty o zdroje probíhají už dnes. Zatím mají takovou tišší podobu. Projevuje se to snahou skoupit různá důležitá území a získat kontrolu nad důležitými zdroji. Zda to přeroste do nějakých otevřených ozbrojených konfliktů, je v tuto chvíli těžko říct. Já doufám, že ne,“ dodává Lebeda.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2011

Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme