Na zločiny v kambodžské věznici S-21 nelze zapomenout, říká pamětník

Od svržení režimu Rudých Khmérů už uplynulo přes 30 let. Teď se Kambodžanům dostalo alespoň malého zadostiučinění. Na doživotí totiž Mezinárodní trestní tribunál pro Kambodžu odsoudil někdejšího velitele věznice S-21, známého pod přezdívkou Duch. Ten už před dvěma roky sice za vraždy, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti dostal 35 let, později mu ale justice verdikt snížila. Dnešní rozsudek už je definitivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chum Mey (vlevo) je jedním z těch, kteří přežili mučení Rudých Khmérů ve věznici S-21 | Zdroj: Reuters

„S výsledkem procesu nesouhlasím. Nebylo to v případě Duche spravedlivé. Podle návrhu prokuratury měl dostat 45 let, ale soudce ho odsoudil jen na 35. Ve vojenském vězení pobyl ale pouhých 19 let," říká Chum Manh, poslední ze dvou bývalých vězňů, kteří přežili vězení S21.

Právě toto nechvalně známé zařízení založil dnes odsouzený Duch. O život tady během vlády Rudých Khmérů přišlo přes 17 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přeživších z věznice S-21 se přímo v Pompenhu ptala asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Na zločiny, které se zde děly, se prý nedá nikdy zapomenout. „Když mě přivedli do vězení, nejprve mi sundali košili a kalhoty, takže jsem byl skoro nahý. Pak mi nasadili pouta na ruce, zavázali oči a začali mě bít. Když jsem si rukama snažil chránit hlavu, zlomili mi prsty. Další dny mučení pokračovalo, trhali mi nehty na prstech na nohou a jinak mě mučili," popisuje Chum Manh.

Za pět let krutovlády Pol Potova režimu prošla věznicí S-21 většina kambodžské inteligence, ale také členové Rudých Khmérů, kteří se svému vedení znelíbili.

„Za vlády Pol Pota v letech 1975 až 1979 zemřely nebo zmizely přes tři miliony lidí. Většinou přišli o život ve vězení nebo zemřeli hlady. Já jsem přežila jen proto, že jsme utekli s maminkou do Vietnamu," vypráví průvodkyně Qí Ví.

Dozorce kambodžského režimu Rudých Khmérů dostal doživotí

Číst článek

„Tři lidé z mé rodiny Rudí Khmerové zabili. Mého otce, sestru a bratra. Já jsem utekla s matkou a sestrami. Žili jsme kousek od vietnamských hranic, tak to bylo možné. Skoro všechny rodiny v Kambodži ale mají stejný osud," dodává.

Mezinárodní tribunál zahájil v loňském roce soud také se třemi nejvyššími dosud žijícími představiteli Rudých Khmérů. Na výsledky procesů čekají tisíce Kambodžanů. Mezi nimi jeden z posledních přeživších vězňů z S-21 Chum Manh.

„Chci, aby všichni vysoce postavení Rudí Khmérové dostali doživotní tresty. Teprve pak bychom totiž měli pocit, že soudy jsou spravedlivé,“ uzavírá.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme