Rabíni a imámové v Berlíně společně jeli na kolech, aby bojovali proti rostoucímu antisemitismu a islámofobii
Židé a muslimové se společně projeli po Berlíně na tandemových kolech na protest proti rostoucí vlně antisemitismu a islámofobie i násilí proti náboženským menšinám. Toto symbolické gesto je tak jedním ze střípků skládačky v současné debatě o migraci i rostoucí podpoře německé nacionalistické strany Alternativa pro Německo (AfD), informuje německý server DW.
Skupina asi 50 lidí, převážně židů a muslimů, se v neděli projela na tandemových kolech Berlínem. Společně chtěli ukázat jednotu v boji proti nábožensky motivovanému násilí.
Cyklisté, a to včetně rabínů a imámů, jeli z památníku holokaustu na Bebelplatz, kde nacisté v roce 1933 nařídili spálení asi 20 tisíc knih. Do akce se ale zapojili i křesťané a lidé bez vyznání, stejně tak jako někteří němečtí politici.
Politik AfD kritizoval berlínský památník holokaustu. Aktivisté mu jeho kopii postavili přímo u domu
Číst článek
„My, imámové a rabíni, bychom měli jít příkladem,“ řekl jeden z berlínských imámů Ender Cetin. Tím, že se spojili s rabíny a dalšími členy židovské komunity, chtěli poslat signál všem muslimům, že nebudou tolerovat antisemitismus.
Rabi Elias Dray, který jel na kole spolu s Cetinem, dodal, že nejdůležitejší je nenechat populisty rozdělit společnost. Dray a Cetin spolu často navštěvují základní školy v německém hlavním městě, aby s žáky mluvili o vzájemné náboženské toleranci.
Německá populistická AfD, která se ostře vyhraňuje proti imigrantům, získala v loňských parlamentních volbách 12,6 procent. Kromě toho ale v Německu vzrostl počet útoků na židy a muslimy.
Někteří byli atakování kvůli tomu, že na hlavách měli kypy nebo jarmulky, jiní, že měli muslimské šátky. Kromě toho ale někteří muslimští imigranti, kteří do Německa nově dorazili, obviňují židovský stát kvůli vyostření konfliktu na Izraelsko-Palestinských hranicích.