Náboženský soud v Izraeli potrestal ženu, která odmítla nechat obřezat svého syna

Za každý den, kdy bude její syn neobřezaný, zaplatí nezaměstnaná Izraelka pokutu v přepočtu 3000 korun. Během rozvodového řízení to matce ročního chlapce nařídil rabínský soud v izraelském pobřežním městě Netanja.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obřízka | Foto: CC BY 3.0, Cheskel Dovid

Obřízku, kterou by měl prodělat každý židovský muž do osmého dne svého života, podle soudu požadoval chlapcův otec. Matka se přitom hájila snahou chránit zdravotní stav svého syna.

Rabínský soud už před měsícem rozhodl, že žena musí nechat syna obřezat, nebo bude platit pokutu. Matka se proti tomu odvolala, ale i vyšší rabínský soud teď rozhodl v její neprospěch.

Kauza nicméně bude pokračovat, ministerstvo spravedlnosti, které obviněnou ve sporu zastupovalo, se hodlá odvolat k izraelskému nejvyššímu soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co rozsudek znamená a jaká je role náboženských soudů v izraelské společnosti, vysvětloval bývalý blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Náboženské soudy v Izraeli mohou rozhodovat ve věcech civilního práva, jako jsou manželské a rozvodové kauzy.

„Nábožensky založeným Židům to nevadí, ovšem ti, kteří se tomu nějak vymykají, s tím mají pořád poměrně velké problémy. Například stále není možné v Izraeli uzavřít civilní sňatek mezi Židem a nežidovkou a opačně, takže tito lidé musejí odjíždět uzavírat sňatek do zahraničí,“ popisuje vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček, který v zemi dlouhodobě působil.

Zmínil také případ, kdy šéf izraelské armády porušil tradici, podle které na Den padlých pokládá vlajku na hrob posledního padlého izraelského vojáka. Ukázalo se totiž, že ten úplně poslední nebyl Žid, ale ruský přistěhovalec. Rabíni proto nedali jméno vojáka k dispozici, za což se později šéf armády omlouval.

„To jsou potom věci, které v izraelské společnosti vyhrocují napětí mezi sekulárními a náboženskými komunitami,“ dodal Břetislav Tureček.

Martin Hromádka, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme