Nábulusem opět duní izraelské tanky

Izraelské jednotky časně ráno vstoupily do Nábulusu na západním břehu Jordánu. Vojáci podle agentury AP pronikli i do nedalekého uprchlického tábora Balata a do města Kalkílija. O začátek nových jednání mezi Izraelem a Palestinou se na Blízkém východě dále snaží představitelé Evropské unie a zvláštní americký emisar William Burns.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nárazníková zóna v Izraeli | Foto: ČTK/AP

Podle Palestinců do Nábulusu vjelo nejméně 40 tanků a obrněných transportérů. Izraelská armáda potvrdila, že zadržela dva Palestince a že operace nadále pokračuje. Právě nedaleko Nábulusu, v uprchlickém táboře Balata se skrývá vedení Brigád mučedníků od Al-Aksá, ozbrojené složky palestinského hnutí Fatah. Tato organizace se přihlásila k odpovědnosti za dva nedávné teroristické útoky, při kterých bylo zabito a zraněno několik Izraelců.

Izraelské jednotky se včery stáhly z Betléma, kde operovaly od pondělí. Armáda potvrdila, že zadržela 42 Palestinců.

Americký emisar William Burns vytyčil po setkání s předsedou palestinské samosprávy Jásirem Arafatem tři hlavní oblasti jednání: zastavení násilí, obnovení politických jednání a otázky politických reforem v palestinské autonomii. Dnes má Burns jednat se šéfem izraelské diplomacie Šimonem Peresem a později také s premiérem Arielem Šaronem.

Arafatův poradce Nabíl Abú Rudejná řekl, že palestinští představitelé od amerického vyslance očekávají, že jim podá vysvětlení k chystané konferenci o Blízkém východě. S předsedou samosprávy se setkal také německý ministr zahraničí Joschka Fischer, který řekl, že konfliktem trpí Izraelci i Palestinci.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme