Nacionalismus v Řecku sílí. Terčem útoků extremistů jsou hlavně přistěhovalci

V řeckém parlamentu dnes sedí osmnáct zástupců strany Zlatý úsvit, která chce očistit Řecko od přistěhovalců. Její stoupenci bijí a pronásledují imigranty. Bez rozdílu – ilegální stejně jako ty, kteří mají platné dokumenty z Afriky, z Asie i z Evropy. Šéf této strany veřejně hajloval. Když minulý rok poslali Řekové stranu Zlatého úsvitu do parlamentu, vzbudilo to velký rozruch. Nyní se ukazuje, že jejich podpora mezi Řeky sílí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, imigrace. Muž v Aténách prochází kolem nápisu vyzývajícího k solidaritě s běženci.

Řecko, imigrace. Muž v Aténách prochází kolem nápisu vyzývajícího k solidaritě s běženci. | Zdroj: Reuters

„V roce 1998 jsem dostal papíry a od té doby žiji v Řecku legálně,“ říká Abdul. Původem je z Pákistánu, v Aténách má obchod. Sortiment, který prodává, je pestrý: drobná elektronika, textil, domácí potřeby, od všeho něco.

Jeho obchod je v centru města, kousek od náměstí Omonia. V okolních ulicích podnikají se svými obchůdky nejčastěji právě přistěhovalci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o sílícím extrémismu v Řecku natočil zpravodaj Pavel Polák

„Tenkrát to bylo pěkné a příjemné tady žít. Všechno bylo v pořádku,“ popisuje Abdul své začátky v Řecku.

Poslední dva roky jsou však podle jeho slov strašné, a to kvůli Zlatému úsvitu. „Stoupenci téhle strany napadli mého bratra před šesti měsíci a ošklivě ho zbili. Bylo jich osm nebo deset. Měli dřevěné tyče a mlátili ho do hlavy,“ líčí Abdul.

Ve většině obchodů pod náměstím Omonia je znát strach a vysoká obezřetnost. To platí i pro Faisala z Bangladéše, který se do Řecka přistěhoval v polovině devadesátých let a který ve svém krámku v suterénu prodává hodinky, deky, kufry, deštníky a spoustu dalších drobných věcí.

„Chodí vždycky ve velkých skupinách, deset, patnáct jich je. A udeří na jednu nebo dvě oběti, které si vyhlédnou. Mám z nich velký strach,“ přiznává Faisal.

A má ho poslední tři roky, během kterých stoupenci Zlatého úsvitu dávají o sobě v aténských ulicích více znát.

Řada Řeků však extremistům fandí, jak dokazuje i malá anketa ve čtvrti Ilisia na východě Athén. „Jsou výborní. Protože jsou vlastenci. Protože myslí vážně, co říkají. Není to žádné politické pokrytectví,“ říká postarší muž.

Zadržení migranti na řecko-tureckých hranicích v táboře Komotini | Foto: European Commission Audiovisual service

Ilisia není žádná dělnická nebo chudá čtvrť. Jsou tam nové nebo zrekonstruované, několikapatrové činžovní domy a žije tam střední třída.

„Já s nimi rozhodně souhlasím, naprosto. Řecko patří Řekům, ne přistěhovalcům. Je jich tady hodně, nemůže jich být dvakrát tolik co nás, Řeků. Nesouhlasím ale s jejich násilím. Protože ti přistěhovalci jsou také dětmi svých matek, mají hlad a nežije se jim dobře. To násilí Zlatého úsvitu – nelíbí se mi, když to dělají. S tím ostatním, co chtějí pro Řecko, souhlasím. Já osobně je podporuji,“ podotýká žena.

Náhlý vzestup

Preference neonacistické strany Zlatý úsvit se dlouhá léta pohybovaly kolem desetiny procenta. Najednou se vyhoupnuly k sedmi procentům a ještě dále posilují.

Vassiliki Georgiadou je profesorkou politických věd na aténské Panteion univerzitě. Pravicovým extremismem v Řecku se zabývá více než deset let.

„Zlatý úsvit stejně jako další podobné strany mají dvojí profil: na jednu stranu jsou extremistické, kruté, násilnické, netolerují různorodost, zejména imigranty, ale také jakýkoli druh sociální odlišnosti. Na straně druhé se snaží proniknout do sociálních prostředí, do místních komunit tím, že jim nabízejí pomoc a řešení problémů, které obyvatele trápí,“ poznamenává Georgiadou.

Tím problémem je právě ilegální imigrace. Ta přiživuje xenofobii ve společnosti a ta také stojí za úspěchem této strany.

Předáci Zlatého úsvitu zahraniční média ignorují, otázky Českého rozhlasu tak zůstaly bez odpovědi. Na jejich mítinku nebylo možné ani nahrávat. Setkání však působilo dojmem, že své plány vyčistit Řecko od přistěhovalců myslí smrtelně vážně.

Pavel Polák, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme