Nacionalistická politika není v Německu schopná oslovit většinu, myslí si tamní odborník na radikalismus

V Berlíně se rozeběhla koaliční vyjednávání o nové spolkové vládě. A přestože se kancléřka Angela Merkelová teď dívá hlavně dopředu, aby dojednala novou koalici s liberály z FDP a Zelenými, bude se nejen ona, ale také celá její křesťansko-demokratická CDU stále ptát, proč ve volbách ztratila tolik hlasů. Svůj pohled na výsledek voleb vysvětlil pro Radiožurnál sociolog a přední německý odborník na radikalismus Wilhelm Heitmeyer.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Realisté volí AfD" hlásá německý předvolební plakát

"Realisté volí AfD" hlásá německý předvolební plakát | Zdroj: Reuters

"Spolková republika je pevně zapojená do mezinárodních smluv. Kromě toho se většina německá veřejnost neodkloní od konceptu sjednocené Evropy, a to ani náznakem," říká profesor Wilhelm Heitmeyer, sociolog a přední německý odborník na radikalismus z univerzity v Bielefeldu.

Tajemství úspěchu AfD? Podle voličů nejlépe chápou, že se mnoho Němců necítí bezpečně

Číst článek

Proevropský postoj je podle něj německé společnosti vlastní, je také tradičně deklarovanou zahraniční prioritou Německa. Přesto dokázala Alternativa pro Německo oslovit 12,6 procent voličů a stala třetí nejsilnější politickou silou v zemi. "Dostala se teď na čtyři roky do národního parlamentu. V tuto chvíli nevidím nic, co by jejich působení na spolkové úrovni ukončilo."

Profesor Heitmeyer vidí hlavní příčinu vzestupu Alternativy u velkých stran - u CDU kancléřky Merkelové a také u sociálních demokratů SPD, obě strany vládly poslední čtyři roky. "Jejich hlavní chybou bylo, že dlouhá léta nebraly vážně změny v mentalitě obyvatelstva. Toho Alternativa pro Německo využila a povedlo se jí tyto změny využít ve svůj prospěch. A to začalo s uprchlickou krizí."

Merkelová získala 33 procent, protiimigrační AfD skoro třináct. Schulz míří do opozice

Číst článek

Během migrační krize ztratil stát kontrolu nad svými hranicemi a ukázal se jako slabý. To německou veřejnost velmi zasáhlo. Podle profesora Wilhelma Heitmeyera právě v takovéto atmosféře rezonovaly v části společnosti hlasy z nacionalistického tábora, které slibovaly znovuzískání kontroly.

Nacionalismus je v Bundestagu sice novinkou, vliv na německou politiku ale prý mít nebude. "Nacionalistická politika není v Německu schopná oslovit většinu společnosti," myslí si.

Zda se Alternativa pro Německo stane pevnou součástí německého politického spektra, na jeho pravém okraji, se teprve uvidí. Podle dosavadních zkušeností s krajně pravicovými uskupeními v zemských sněmech většinou po jednom, nejdéle dvou volebních obdobích z parlamentů zmizely. Jestli to bude i osud Alternativy pro Německo? "To bude hodně záviset také na tom, jak se k ní vládnoucí a etablované strany postaví," říká Heitmeyer.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme