Zemřel izraelský agent Ejtan, který se podílel na únosu nacisty Eichmanna z Argentiny

Legendární agent izraelské tajné služby Mossad, Rafi Ejtan, který se v roce 1960 podílel na únosu nacisty Adolfa Eichmanna z Argentiny, v sobotu zemřel ve věku 92 let. Muž, kterého izraelský premiér Benjamin Netanjahu nazval „hrdinou izraelských tajných služeb“, skonal v nemocnici v Tel Avivu, kde byl v poslední době ošetřován, oznámila agentura DPA.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární agent izraelské tajné služby Mossad, Rafi Ejtan. (vpravo)

Legendární agent izraelské tajné služby Mossad, Rafi Ejtan. (vpravo) | Foto: Nachoom Assis | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 4.0

Operace k dopadení „architekta holokaustu“ Eichmanna a jeho tajného únosu z Argentiny do Izraele v roce 1960 byla jedním z největších úspěchů Mossadu. Po zdařilé akci komanda v čele s Ejtanem byl Eichmann v Izraeli odsouzen k trestu smrti za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny a v květnu 1962 oběšen.

Ejtan po aféře kolem izraelského špiona Jonathana Pollarda, která se v 80. letech stala jednou z nejnepříjemnějších a nejškodlivějších epizod ve vztazích mezi Izraelem a USA, odstoupil z vedení jedné izraelské zpravodajské agentury. Později vstoupil do politiky a v letech 2006 až 2009 zastával úřad ministra pro důchody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme