Němci soudí bývalého člena SS. V koncentračním táboře měl napomáhat k vraždám Židů

U zemského soudu v Hamburku ve čtvrtek začal proces s bývalým příslušníkem nacistické ozbrojené organizace SS Brunem Deyem. Třiadevadesátiletý muž je obžalován z napomáhání k vraždám 5230 lidí, zejména Židů, v koncentračním táboře Stutthof na severu dnešního Polska. Proces doprovází velký zájem médií, mimo jiné i proto, že vzhledem k věku někdejších nacistů zřejmě půjde o jeden z posledních soudů svého druhu. Proces je plánován do prosince.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třiadevadesátiletý bývalý člen SS Bruno Dey si u soudu zakrýval obličej červenými deskami.

Třiadevadesátiletý bývalý člen SS Bruno Dey si u soudu zakrýval obličej červenými deskami. | Foto: joh | Zdroj: Reuters

Obžalovanému, který ve Stutthofu působil jako dozorce, v době činů, ze kterých se zodpovídá, bylo 17 let, jeho případ tak rozplétá soud pro mladistvé. K soudu se dostavil na kolečkovém křesle a obličej si zakrýval červenými deskami, napsal portál deníku Die Welt.

Život po ultrapravici. '44 let jsem plýtval životem, teď chci škody napravit,' říká bývalý neonacista Wilshaw

Číst článek

Podle státního zastupitelství byl Dey v koncentračním táboře Stutthof nedaleko Gdaňsku coby dozorce nasazen od srpna 1944 do dubna následujícího roku a při plnění svých povinností „usnadnil zákeřné a příšerné usmrcování zejména židovských vězňů“.

Vyučený pekař nepopírá, že v koncentračním táboře působil, ale odmítá vinu.

Do konce druhé světové války zemřelo ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65 000 lidí. Ve Stutthofu byli vězněni mimo jiné Poláci, sovětští váleční zajatci a Židé, kteří zde byli systematicky zabíjeni, součástí zařízení byla i plynová komora.

Německo po usvědčení dozorce z vyhlazovacího tábora Sobibor Johna Demjanjuka v roce 2011 vystupňovalo své úsilí o stíhání dalších lidí, kteří se na nižších úrovních na hromadném zabíjení podíleli třeba jen nepřímo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme