Nad britským referendem o Lisabonu se stále vznáší otazník

V Británii skončila sezóna výročních konferencí hlavních stran, poslední před parlamentními volbami, které se budou konat nejspíše počátkem května příštího roku. Jejich favoritem jsou podle průzkumů opoziční konzervativci, kteří, byli v zemi naposledy u moci v roce 1997.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron

David Cameron | Zdroj: ČTK

Předseda konzervativců David Cameron varoval na konferenci v Manchesteru své spolustraníky a celou britskou veřejnost, že zemi čekají pod jeho případným vedením nelehké časy.

"Budeme muset přistoupit ke škrtům ve veřejných výdajích, a to bude obtížné. Budeme také muset konfrontovat kulturu osobní nezodpovědnosti, která se v Británii rozšířila, což bude pro hodně lidí obtížné."

"A čeká nás také demolice velké labouristické vládní byrokracie, která připravuje lidi o čas a utrácí jejich peníze," uvedl v závěrečném projevu na konferenci konzervativců David Cameron.

Volby ubraly na konfrontaci

I přes tato varovná slova ale zněl projev šéfa opozice o něco smířlivěji než jiná léta. Jedním z hesel letošní konference konzervativců bylo "jedeme v tom, tedy ve finančních a ekonomických potížích, bez rozdílu všichni".

To, že letošní konference byla méně ideologicky vyhraněná než v jiných letech, vysvětluje spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka nadcházejícími parlamentními volbami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Ivanem Kytkou na Rádiu Česko

"Konzervativci, pokud budou chtít ve volbách získat silný mandát a velkou většinu, tak budou muset zaútočit na ,jistá' volební křesla laburistů v některých volebních obvodech na severozápadě a severovýchodě Anglie."

"A David Cameron společně se stranickými stratégy má zřejmě za to, že právě umírněnou rétorikou snáze naláká tyto voliče," řekl Ivan Kytka ve vysílání Rádia Česko.

Konzervativci na své konferenci oznámili řadu úsporných finančních opatření a škrtů. Chtějí například zvýšit věk pro odchod do státní penze, zmrazit platy zaměstnanců ve veřejné sféře a snížit počet těch, kteří pobírají kvůli pracovní neschopnosti sociální dávky.

Referendum o Lisabonu nadále nejasné

Prvním dvěma dnům výroční konference konzervativců dominovalo téma Lisabonské smlouvy a Evropské unie, v závěrečném projevu se mu však David Cameron téměř zcela vyhnul.

Nad případným referendem o Lisabonské smlouvě se tak podle Ivana Kytky nadále vznáší otazník. Konzervativci ale nezměnili nic na svém názoru, že k referendu přistoupí pouze tehdy, pokud smlouva ještě nebude schválena ve všech ostatních 26 zemích Unie.

"V závěrečném projevu Cameron v podstatě zopakoval, že ať už bude Lisabon schválen a bude fungovat, příští rok v květnu budou mít konzervativci přesný a jasný plán, jak získat více pravomocí z Bruselu zpět pro Londýn v takových oblastech, jako je například pracovní právo, sociální politika a kompetence, které obvykle patří do resortů ministerstva vnitra," uvedl Ivan Kytka ve vysílání Rádia Česko.

Marika Táborská, Martin Křížek, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme