Nad EU se vznáší hrozba amerických víz

Vízová povinnost pro Čechy cestující do Spojených států bude nadále pokračovat. A stejná hrozba se teď vznáší nad celou Evropskou unií. Z amerického Kongresu totiž přišla do Bruselu zamítavá odpověď na žádost Unie o další prodloužení lhůty na zavedení biometrických prvků do cestovních pasů. Pro USA jde o podmínku bezvízového styku, ale většina evropských členských zemí nestihne zavést čipy s digitálními podobenkami do pasů dříve než koncem léta příštího roku, namísto letošního 26. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklad - cestovní pas

Osobní doklad - cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Lhůtu by měly stihnout jen Rakousko, Irsko, Lucembursko, Slovinsko a patrně i Německo a Itálie. Víza na cestu do USA nepotřebují občané "starých" zemí Unie s výjimkou Řecka, z "nováčků" pouze Slovinci.

Nyní milionům turistů hrozí, že bez biometrických pasů budou muset žádat o víza, jejichž vydání obvykle trvá týdny. Navíc i cestující z 27 států, se kterými mají USA bezvízový styk, se kvůli obavám z teroristických útoků musejí na amerických letištích podrobovat snímkování a braní otisků prstů.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme