Nad EU se vznáší hrozba amerických víz

Vízová povinnost pro Čechy cestující do Spojených států bude nadále pokračovat. A stejná hrozba se teď vznáší nad celou Evropskou unií. Z amerického Kongresu totiž přišla do Bruselu zamítavá odpověď na žádost Unie o další prodloužení lhůty na zavedení biometrických prvků do cestovních pasů. Pro USA jde o podmínku bezvízového styku, ale většina evropských členských zemí nestihne zavést čipy s digitálními podobenkami do pasů dříve než koncem léta příštího roku, namísto letošního 26. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklad - cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Lhůtu by měly stihnout jen Rakousko, Irsko, Lucembursko, Slovinsko a patrně i Německo a Itálie. Víza na cestu do USA nepotřebují občané "starých" zemí Unie s výjimkou Řecka, z "nováčků" pouze Slovinci.

Nyní milionům turistů hrozí, že bez biometrických pasů budou muset žádat o víza, jejichž vydání obvykle trvá týdny. Navíc i cestující z 27 států, se kterými mají USA bezvízový styk, se kvůli obavám z teroristických útoků musejí na amerických letištích podrobovat snímkování a braní otisků prstů.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme