Nad Fukušimou se objevil dým, všichni pracovníci museli pryč

Z jaderné elektrárny ve Fukušimě znovu stoupal dým. Objevil se ráno nad nejrizikovějším třetím blokem. Společnost TEPCO, která komplex poškozený zemětřesením a vlnou tsunami provozuje, kvůli tomu musela evakuovat všechny pracovníky v blízkosti reaktorů. Japonský premiér Naoto Kan přitom krátce předtím oznámil, že se stav poškozených reaktorů zlepšuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z poškozené budovy třetího reaktoru 21. března opět stoupal kouř

Z poškozené budovy třetího reaktoru 21. března opět stoupal kouř | Zdroj: Reuters

Agentura AP s odvoláním na mluvčího TEPCO uvedla, že šedý kouř stoupal z jímky vyhořelého paliva třetího bloku elektrárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima sleduje asijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Podle japonské agentury pro jadernou bezpečnost to ale nevyvolalo žádné závažnější změny ve stupních radiace. Nikdo také nebyl zraněn.

Kolem šesté hodiny večer místního času se situace uklidnila, v tu chvíli však začal vycházet bílý dým z druhého reaktoru, a to trhlinou z jeho střechy. Kvůli incidentu bylo dočasně přerušeno chlazení vodou z hasičských vozů.

Japonští inženýři od přírodní katastrofy bojují s přehříváním a nadměrným tlakem v reaktorech poškozené jaderné elektrárny Fukušima Daiči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace od asijského zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše

Největší riziko představuje právě třetí reaktor, protože v něm jsou palivové články obsahující plutonium. Experti navíc nevylučují, že už došlo k částečnému roztavení jeho jádra. Hrozbou je i čtvrtý reaktor s vyhořelým palivem.

Technici se dosud reaktory pokoušeli chladit provizorně vodou shazovanou z vrtulníků a ostřikováním z vodních děl. Postupně však také k jednotlivým blokům přivádějí elektřinu, aby mohli spustit standardní chladící systémy.

Vláda mírní obavy kvůli potravinám

Japonská vláda se dnes mezitím snažila zmírňovat obavy kvůli přítomnosti radioaktivních látek ve špenátu, mléce i v tekoucí pitné vodě. Ze čtyř prefektur už byly dodávky těchto potravin zastaveny, z dlouhodobého hlediska ale jejich konzumace údajně neohrožuje lidské zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontaminaci potravin radioaktivitou z elektrárny Fukušima mluvil na Rádiu Česko Jan Matzner ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Podle Jana Matznera ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nejsou naměřené hodnoty v potravinách ničím překvapivým.

„Zejména s výbuchy vodíku spojené úniky látek z elektrárny byly též úniky radioaktivních látek, které se usadí přednostně na zelených rostlinách. Lze říci, že zhruba od rovnoběžky jdoucí 50 až 60 kilometrů nad Tokiem na sever lze očekávat, že budou potraviny a zdroje vody kontaminované,“ řekl Matzner na Rádiu Česko.

Podle Světové zdravotnické organizace jde však zřejmě o mnohem vážnější problém, než se původně zdálo. Podle představitelů organizace lze s jistotou tvrdit, že se některé kontaminované produkty dostaly ze zasažené zóny. Zároveň prý ale nejsou důkazy, že by potraviny z Fukušimy putovaly do ostatních zemí.

Elektrárnu Fukušima asi čeká zakonzervování

Světová banka oznámila, že rekonstrukce oblastí zničených zemětřesením a vlnou tsunami bude Japonsko stát 238 miliard dolarů. Pokud jde o samotnou elektrárnou Fukušima Daiiči,
její reaktory jsou prakticky zničeny tím, že byly chlazeny mořskou vodou; nemluvě o poškozených či zničených obalech reaktorů následkem explozí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomoci lidem postiženým zemětřesením mluvil ředitel organizace ADRA ČR Jan Bárta v Odpoledním Radiožurnálu

S největší pravděpodobností tak bude zakonzervována, mluví se také o zabetonování po vzoru Černobylu, nejdůležitější ovšem nyní zůstává ochlazení reaktorů a zabránění úniku radiace.

Humanitární situace stále složitá

V oblastech postižených ničivým zemětřesením a vlnou tsunami je situace stále ještě nekonsolidovaná. Ve vysílání Radiožurnálu to uvedl ředitel humanitární organizace ADRA ČR Jan Bárta, který je v kontaktu s partnerskou organizací v Japonsku.

„Jde především o to, aby ti lidé dostali najíst, takže se rozdávají potraviny asi tisíci rodinám v oblasti Sendai. My jsme se předtím soustředili především na tu nepotravinovou pomoc, to znamená hygienické potřeby, deky. Ale kupodivu, ta situace v těchto místech je tak složitá, že se rozdávají potraviny a podávají se teplá jídla.“

Robert Mikoláš, mta, Martin Hromádka, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme