Nad protiiráckou rezolucí se rýsuje shoda

Projednávání nového amerického návrhu rezoluce o Iráku se v Radě bezpečnosti OSN dostává do závěrečné fáze. Hlasovat by se mělo pravděpodobně v pátek. Spojené státy v novém textu vyšly vstříc výhradám, které měli k předchozím dvou verzím především Rusové a Francouzi. Francouzský prezident Jacques Chirac dal už najevo, že je ve všeobecném zájmu, aby rezoluce byla schválena co nejdříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Americký prezident George Bush, který telefonicky se Chirakem konzultoval poslední úpravy rezoluce, je ohledně výsledku hlasování optimistický. Rusko svůj postoj zatím oficiálně nesdělilo; podle pozorovatelů ale Moskva dokument rovněž podpoří.

Jak uvádí z Paříže zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd, Francie po několika týdnech změnila svůj postoj a nechystá se rezoluci vetovat. "Návrh rezoluce je pro nás přijatelný," naznačil nejmenovaný činitel francouzského ministerstva zahraničí s tím, že poslední verze navržená Spojenými státy nepředpokládá automatické použití síly.

Prezidenti Francie a Ruska Jacques Chirac a Vladimir Putin sice vyjádřili během vzájemného rozhovoru jistou nespokojenost s některými pasážemi textu, ale přijetí rezoluce by to ohrozit nemělo.

Jan Šmíd, Zuzana Bančanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme