Nad ránem se znovu zachvěla země v jihovýchodní Asii

Otřesy o síle 5,9 stupně Richterovy škály zasáhly hlavně Nikobarské ostrovy vzdálené tisíc kilometrů od indické pevniny. Zatím nejsou zprávy o škodách či obětech na životech. Nikobarské a sousední Andamanské ostrovy se od minulé osudné neděle zachvěly už několikrát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé překonávají žal

lidé překonávají žal | Foto: EPA

Dosud bylo na ostrovech pohřbeno na sedm stovek mrtvých, panují ovšem obavy, že tam mohly přijít o život tisíce lidí. Mnozí obyvatelé Nikobar a Andamanů nemají od minulé neděle vodu ani potraviny.

Celkem už úřady v jihovýchodní Asii napočítaly 130 tisíc obětí ničivé živelní pohromy. Tisíce lidí se pohřešují, miliony zůstaly bez domova.

V oblastech postižených apokalyptickou přírodní katastrofou se začaly objevovat první velmi nakažlivé choroby. Epidemie průjmů už postihla některé z táborů v Indii a na Srí Lance, do kterých se uchýlily stovky uprchlíků. Odborníci ze světové zdravotnické organizace varují, že by podobným onemocněním mohlo podlehnout až 50 tisíc lidí. Hrozbou je především malárie a horečka dengue, které se v této oblasti Asie běžně vyskytují. Lékaři proto naléhavě žádají Červený kříž a další humanitární organizace, aby přiváželi postiženým lidem dostatek léků a pitné vody.

Primářka kliniky infekčních chorob nemocnice na Bulovce Hana Roháčová proto varuje turisty před cestami byť i do vlnami nezasažených míst v oblasti: "V současné době si myslím, že to jsou poměrně rizikové oblasti a pokud lidé mohou tu cestu odložit nebo jde jen o turistické a rekreační cesty, tak není rozumné do doby, než se situace stabilizuje, tam příliš vyjíždět."

Na 2 miliardy dolarů přislíbily věnovat na pomoc jihovýchodní Asii různé země. Japonsko slibuje půl miliardy, Spojené státy pak 350 milionů dolarů. Americký prezident George Bush ale zdůraznil, že další prostředky věnují prostí Američané prostřednictvím humanitárních organizací a vyzval k pokračování nevládních iniciativ.

Češi poslali k 31. prosinci na konta humanitárních organizací už více než 14 miliónů korun. Část vybraných prostředků má být využita na nákup základních potřeb, ale většina peněz půjde do projektů obnovy postižených oblastí.

Německo plánuje rozšířit svou pomoc asijským zemím postiženým vánoční přírodní katastrofou. Po týmech technické a zdravotnické pomoci na Srí Lance a v Thajsku, vysílá polní nemocnici do indonéské provincie Aceh. Na místo katastrofy vyjede nejprve osmičlenný průzkumný tým; za podpory australských vojáků má zmapovat potřebné zabezpečení budoucího lazaretu, který má sloužit především jako transfúzní stanice. Podle informací nedělníku BaM Bundeswehr už dostal povolení k vojenské zdravotnické pomoci od indonéské vlády.

O další pomoci ale také identifikaci pravděpodobných 800 německých mrtvých jednal hned na Nový rok v Berlíně krizový štáb, který varoval příbuzné pohřešovaných, aby se nevydávali na vlastní pěst do míst katastrofy. Vojenský letoun intenzivní péče má pak dnes dopravit do Kolína dalších 40 těžce zraněných. Při prvním letu v pátek přivezl 49 raněných.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme