Nad regulérností voleb na Ukrajině panují otazníky

Po sečtení 47 procent hlasů z nedělních parlamentních voleb v Ukrajině vede reformistický blok Naše Ukrajina bývalého premiéra Viktora Juščenka, pro který se vyslovilo 21,19 procenta voličů. Hned za ním následuje Komunistická strana Ukrajiny, která prozatím získala 20,23 procenta hlasů. Blok Pro sjednocenou Ukrajinu, jenž podporuje nynějšího prezidenta Leonida Kučmu, je na třetím místě se 14,28 procenta hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonid Kučma | Zdroj: ČTK

Oficiální průběžné výsledky voleb se ale liší od výsledků průzkumů při odchodu z volebních místností, jak je prováděly Všeukrajinský veřejný monitorovací výbor a nadace International Renaissance Foundation multimilionáře George Sorose. Tento rozdíl ještě zesiluje pochybnosti o regulérnosti sčítání hlasů.

Také mezinárodní pozorovatelé kritizují Ukrajinu kvůli špatné organizaci voleb. Šéf pozorovatelské mise Rady Evropy Hanne Severinson to řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters. Podle něj bylo prý stovkám voličů znemožněno, aby odevzdali své hlasy. Nelíbí se mu také rozšířené zastrašování voličů a skutečnost, že tamní volební komise byly pod kontrolou formací podporujících nynějšího prezidenta Leonida Kučmu.

O narušování řádného průběhu voleb informuje i rakouská agentura APA s odvoláním na Rakušana Stefana Schennacha, který sledoval volby v Kyjevě.

Milan Kopp, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme