Nad ruským Uralem explodoval meteorit, tlaková vlna zranila stovky lidí

Dramatické ráno prožili obyvatelé ruského Uralu. Z pátečního poklidu vyrušila region série výbuchů způsobená pádem meteoritu. Podle ruských agentur utrpěly zranění stovky lidí, většinou od střepů z rozbitých oken.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr letícího úlomku pořízený ve městě Čeljabinsk

Záběr letícího úlomku pořízený ve městě Čeljabinsk | Zdroj: Reuters

Sérii explozí bylo možné ráno pozorovat nad Čeljabinskem, Jekatěrinburgem, Ťumení, Gurganem a dalšími městy Uralu.

Podle ruských úřadů šlo o jeden meteorit, který se rozpadl na několik kusů. Objevila se ale i zpráva o roji meteoritů.

Astronomická observatoř ve Sverdlovské oblasti později oznámila, že těleso o váze vyšší než kilogram dopadlo asi 80 kilometrů od centra města Satka v Čeljabinské oblasti.

Svědci mluví o letících "ohnivých koulích" a hlasitém výbuchu, při němž se třásly okenní tabulky. Rozezněly se alarmy a přestalo také fungovat mobilní spojení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mimořádné události informovala z Ruska zpravodajka Lenka Kabrhelová

Až 700 lidí se muselo obrátit na lékaře, vesměs s lehčími zraněními od skel rozbitých tlakovou vlnou. Kvůli zničeným oknům a velkému mrazu jsou zavřené mnohé úřady a školy. V okolí Čeljabinsku úlomky zdemolovaly zeď továrny.

V zasažené oblasti pracuje na 20 tisíc zaměstnanců ministerstva pro mimořádné situace. Úřady tvrdí, že radiace na místě je v normě, bez problémů jsou i dodávky elektřiny a pád meteoritu neovlivnil ani chod tamní atomové elektrárny.

Kolem Země v noci proletí malá planetka. Nebezpečí nehrozí, ujišťují vědci

Číst článek

Odborníci mluví o výjimečném úkazu. Potvrzuje to i Stanislav Poddaný z pražské Štefánikovy hvězdárny.

„Odhady jsou předběžné, ale počítá se, že těleso, které vstoupilo do atmosféry, mělo v průměru několik metrů a hmotnost byla desítky až stovky tun,“ řekl Poddaný ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pád meteoritu rozebral Radiožurnál v Ozvěnách dne s astronomem Stanislavem Poddaným

Jak poznamenal, zachytit takový objekt ještě před dopadem na Zem je přes jeho zdánlivou mohutnost nemožné. „Pro astronomy je prakticky neviditelné ve vesmíru. Naštěstí nemůže nic moc způsobit,“ doplnil.

Vědecká obec také debatuje o tom, nakolik výbuch meteoritu nad Uralem může souviset s průletem asteroidu kolem Země, který se očekává během páteční noci. Experti v tomto ohledu nejdou jednotní, alespoň ti ruští ale ujišťují veřejnost, že podobná událost jako dnes by se neměla opakovat.

Na Ural dopadl meteorit | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme