Nad Sixtinskou kaplí se objevil bílý dým. Kardinálové zvolili nového papeže

Nad Sixtinskou kaplí v Římě se krátce po sedmé hodině večerní objevil bílý dým. Znamená to, že římsko-katolická církev má nového papeže. Jeho jméno by se veřejnost měla dozvědět kolem osmé hodiny večer. Oznámí ho kardinál-protojáhen z balkonu Svatopetrské baziliky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý kouř stoupající z komína Sixtinské kaple oznamuje, že kardinálové vybrali nového papeže | Zdroj: ČTK

Volba nakonec byla rychlejší, než se čekalo. Kardinálové rozhodli už druhý den konkláve.

Jméno nově zvoleného pontifika zatím znají pouze oni, veřejnost by se ho měla dozvědět zhruba o tři čtvrtě hodiny později, tedy přibližně kolem osmé hodiny večer.

Nového papeže nejdříve čekají úkoly v Sixtinské kapli. Musí přijmout úřad, převléci se do papežského šatu, pak se pomodlí a až na závěr kardinál-protojáhen oznámí z balkonu Svatopetrské baziliky jeho jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

První okamžiky po zvolení nového papeže popsal přímo z Říma zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

To, jaké to bude, je také na rozhodnutí nově zvoleného Svatého otce. Výběr jména není náhodný, má velký symbolický smysl. Záleží na každém papeži, ke kterému svému předchůdci se svým jménem přihlásí a proč.

Oborníci odhadují, že nový vrchní pontifik by si mohl zvolit jméno Pavel VII., s odkazem na předchůdce Pavla VI., považovaného za apoštola národů, který šířil víru po světě. Ve hře je i Jan XXIV, toto jméno by dalo najevo kontinuitu s papežem, který v roce 1958 provedl velké reformy církve. Pokud ale nový papež nepochází z Evropy, škála možných jmen se významně rozšiřuje.

Volba nástupce Benedikta XVI. probíhala tajně za zavřenými dveřmi Svatopetrské baziliky. Rozhodovalo o něm 115 kardinálů. Aby byla volba úspěšná, bylo potřeba, aby se na jednom jménu shodly dvě třetiny volitelů, tedy minimálně 77 kardinálů.

Pražanům by měly zvolení Svatého otce oznámit zvony Chrámu svatého Víta. Rozeznějí se postupně a na závěr zazní 266 úderů největšího českého zvonu Zikmund, který tak vzdá čest 266. papeži v historii.

Pro papeže je už připraveno apartmá v Domě svaté Marty, kde po dobu konkláve bydleli kardinálové.

Speciální vysílání k volbě papeže s komentátory a s přímými vstupy zvláštních zpravodajů Českého rozhlasu z Říma můžete poslouchat na Radiožurnálu.

Grafický PROFIL - fakta a data o římskokatolické církvi | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Jaromír Marek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme