Nad ženevskou konferencí o Sýrii se stahují mračna

Sotva mezinárodní zmocněnec Kofi Annan ohlásil sobotní konferenci k Sýrii, už se nad plánovaným setkáním v Ženevě stahují mraky. Ukázalo se totiž, že světové mocnosti pořád nenašly úplnou shodu ohledně východiska ze syrské krize.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti režimu Bašára Asada neustávají

Demonstrace proti režimu Bašára Asada neustávají | Zdroj: Reuters

Na Západě proto zaznívají hlasy, jestli má smysl se za této situace scházet a riskovat fiasko před očima světové veřejnosti. Ze Sýrie mezitím přicházejí - dnes už vlastně běžné - zprávy o dalších desítkách mrtvých.

Ještě včera se mluvilo o tom, že Annanův plán podporuje jak Západ, tak Rusko. Plán Kofiho Annana zjevně předpokládá vytvoření přechodné vlády v Sýrii, na které by se už nepodíleli činitelé dosavadního režimu, ale zejména opozice.

„Je zjevné, že jde o přesná slovíčka a přesné formulace, protože z těch úniků, které se objevily v západním tisku se zdá, že ten plán z vlády vylučuje lidi, kteří by mohli být překážkou urovnání, a z toho někteří západní činitelé vyvozují, že se to týká i samotného prezidenta Asada plus některých dalších lidí z jeho vnitřního okruhu, ale také mimochodem některých opozičních činitelů, kteří jsou příliš vyhranění na to, aby mohli hrát smířlivou roli,“ hodnotí blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na chystanou žensvskou konferenci o Sýrii shrnoval ve Světě o deváté na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Rusko, zdá se,nemá nic proti odchodu Bašára Asada ze scény, ale dává najevo, že by mu vadilo, kdyby k tomu měl být Asad nucen. Jeho odstoupení by mělo být výsledkem vnitřní debaty samotných Syřanů, nikoli tlaku Američanů. Toto je klíčový bod, ve kterém se představy Ruska a západních zemí rozcházejí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na pozvánku na ženevskou konferenci o Sýrii zareagoval nicméně vstřícně. Stejně se vyjádřila Hillary Clintonová za Američny. Dnes mají tito dva politici ještě v plánu společnou schůzku v ruském Petrohradě.

„Přicházejí takové náznaky, že právě teprve tam se ukáže, jestli jsou schopni nějakou shodu najít a zda tedy má vůbec smysl, aby se oni a představitelé dalších zemí zítra do Ženevy sjížděli,“ dodává Břetislav Tureček.

Z pozvánky do Ženevy byla vyloučena nejen samotná Sýrie, a to jak vláda, tak opozice, ale i dvě regionální mocnosti: prorežimní Írán a Saudská Arábie, podporující radikální opozici. Syrská opozice se nicméně dala slyšet, že podpoří pouze takový plán, který bude jasně říkat, že Asad musí pryč.

Clintonová chce v Petrohradu jednat o mírovém plánu pro Sýrii

Číst článek

Ve včerejším předtočeném rozhovoru, který s Bašárem Asadem natočila íránská televize, se prezident Sýrie vyjádřil v tom duchu, že odmítá jakékoli mezinárodní plány a že řešení musí vzejít od samotných Syřanů bez ohledu na to, co si přeje jak Západ, tak i spojenecké země.

Syrský prezident v televizním rozhovoru shrnul své dosavadní postoje. Jako jeden ze zásadních aspektů uvedl, že jeho vláda čelí teroristům a že na území Sýrie již operuje i Al-Káida. Podotkl s podivem, že Američany nechává tento fakt klidnými. Ve svém projevu dále poděkoval Íráncům za loajalitu k jeho režimu.

Pro to, že byl rozhovor předtočený, svědčí i to, že nezachytil některé události z poslední doby jako chybějící pozvání do Ženevy nebo ani roztržku s Tureckem, kdy Syřané sestřelili turecké letadlo.

Václav Pešička, Martina Mašková, Břetislav Tureček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme