Naděje na vypátrání ostatků Daniela Pearla je malá

Pákistán posílil ochranu všech amerických diplomatických misí a dalších amerických zájmů v zemi. Vyzval také další americké instituce a firmy v zemi, aby samy posílily svá bezpečnostní opatření. Pákistán přistoupil k tomuto kroku v reakci na potvrzení vraždy amerického novináře Daniela Pearla jeho pákistánskými únosci. Ve čtvrtek dostaly americké úřady videozáznam dokumentující jeho vraždu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Pearl | Foto: ČTK/AP

Vdova po Pearlovi Marianne, která je v sedmém měsíci těhotenství, označila vraždu svého manžela za akt barbarství. Pátrání po únoscích se nyní soustřeďuje na oblast města Péšávar při hranicích s Afghánistánem.

Pakistánská policie předpokládá, že reportér byl zavražděn už před více než týdnem. Policie v neděli také oznámila, že tělo zavražděného nebude zřejmě nikdy nalezeno. K tomuto závěru dospěli pákistánští vyšetřovatelé poté, prozkoumali videozáznam zachycující jeho poslední okamžiky. Pátrání po jeho těle přesto pokračuje.

Vypátrání a potrestání pachatelů vraždy Daniela Pearla nadále požaduje Washington. Zavraždění novináře označil prezident George Bush za barbarský čin. FBI má k dispozici videozáznam, z něhož je zřejmé že Pearlovi jeden z útočníků ostrým nástrojem prořízl hrdlo.

Daniel Pearl byl unesen v jihopákistánském Karáčí 23. ledna, když se pokoušel získat rozhovor s představitelem radikální muslimské organizace. Pracoval na článku o muži, který se pokoušel během letu Paříž-New York odpálit nálož ukrytou v podpatku boty. Pákistánská policie zatkla tři muže podezřelé z únosu Američana. Podle jednoho z nich, Ahmada Umara Saída, byl Pearl zabit, protože byl židem pracujícím proti islámu.

Daniel Pearl je devátým zahraničním korespondentem, který zemřel násilnou smrtí od začátku americké vojenské operace v Afghánistánu.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme