Naději střídá frustrace. Ubytovny plné uprchlíků mají výbušný potenciál, říkají odborníci

Ubytovny pro uprchlíky jsou v Německu plné. Města a obce pro ně musejí hledat alternativní ubytování, budují kontejnerová sídliště nebo zařizují prázdné nevyužívané budovy. Navzdory těmto snahám se uprchlíci v záchytných místech stále tísní na malém prostoru. Podle odborníků představují tyto podmínky výbušný potenciál. První incidenty v uprchlických ubytovnách už musela urovnávat policie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlíci, běženci, migranti, uprchlický tábor (ilustrační foto)

uprchlíci, běženci, migranti, uprchlický tábor (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Představte si, že musíte žít s rodinou dva roky v jedné místnosti. S lidmi okolo sebe, se kterými se pořádně nedorozumíte. Nevíte, co s vámi bude,“ přibližuje podmínky v německých ubytovnách pro uprchlíky psycholožka Irena Petzoldová. Každý je podle ní hrozně nervózní, podrážděný.

„K tomu přicházejí nedorozumění a krizové momenty, které tam každý má,“ podotýká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otřesné zážitky útěkem nekončí. Uprchlíky čeká stísněný prostor, nedorozumění a další nejistota, přibližuje psycholožka Irena Petzoldová

Irena Petzoldová je psycholožka, česká emigrantka, v Německu žije od 70. let. V Berlíně pracuje s traumatizovanými uprchlíky, kteří trpí depresemi a stresujícími zážitky ze zemí, ze kterých utekli. Klienti z Kavkazu, Afriky nebo Afghánistánu.

„Většina lidí, které mám z Afghánistánu, měla problémy s talibanskými skupinami. Mám třeba klienta, kterého unesli. Vlastně více klientů, které unesli, zadržovali a dost týrali, aby je donutili ke spolupráci. Ten můj klient utekl, ale vyprávěl mi strašné věci, co se tam všechno dělo,“ uvádí jeden z mnoha příkladů psycholožka.

Nechápou, proč musí čekat

Když uprchlíci nakonec dorazí do země, ve které žádají o azyl, většina z nich zpravidla prodělá stejný vývoj. Vystřízlivění z počáteční euforie.

„Na začátku mají ještě naději. Jsou rádi, že sem přišli, dají rozhovor a čekají. A čím déle čekají, tím hůř se jim daří,“ vysvětluje Petzoldová. Uprchlíci prý nerozumí tomu, proč musejí čekat.

Německé ubytovny pro uprchlíky jsou plné | Foto: Reuters

„Oni už přece všechno řekli a všichni musí rozumět tomu, že potřebují pomoc,“ říká Petzoldová.

Nejhorší je podle ní okamžik, kdy běženci dostanou zamítavé rozhodnutí žádosti o azyl. „Chodí na soud a to čekání je ještě horší.“

Azylové řízení se tak táhne i několik let, nejistá budoucnost, neustálá hrozba odsunutí potom prohlubuje frustraci. V Norimberku tito bezprizorní uprchlíci demonstrovali zkraje měsíce za vyřešení jejich zoufalé situace.

Násilné střety jsou výjimkou, zatím

„Jejich frustrační tolerance už je u konce. Mají za sebou hrozné věci. Jsou v ubytovně, kde mají velmi málo místa, kde nemají klid. Jsou tam spolu skupiny, které si navzájem vůbec nerozumí,“ upřesňuje Petzoldová.

Incidenty v uprchlických ubytovnách jsou zatím ojedinělé, násilné výtržnosti, jaké se staly před týdnem v durynském Suhlu, kde se několik desítek uprchlíků popralo mezi sebou a pak i s policisty, jsou stále výjimkou.

V malých místnostech se tísní celé rodiny i dva roky | Foto: Reuters

Německá vláda v reakci na rekordní počet žadatelů o azyl uvolnila jednotlivým spolkovým zemím půl miliardy eur, aby mohly mimo jiné rychleji překonat nedostatek míst v uprchlických ubytovnách.

„Myslím si, že to Německo zvládnout musí. to není otázka, jestli to zvládne, nebo ne. Ono to nějakým způsobem zvládne,“ dodává psycholožka. Prý také proto, že v Německu je dlouhá tradice uprchlíky přijímat a starat se o ně.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme